به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، بعد از آنکه نام مهدی تقوی، احسان امینی، اباذر اسلامی، رضا افضلی و اکبر بهتری به‌عنوان مربی در اولین لیست اعلام شده از سوی محسن کاوه برای اردوی تیم ملی کشتی آزاد کشورمان قرار گرفت، احسان لشگری هم به جمع کادر فنی تیم ملی اضافه شد.

کشتی‎‌گیری که بعد از کناره‌گیری از دنیای قهرمانی با مدال المپیک و جهانی، در دوره رسول خادم نیز عضو کادر فنی تیم ملی آزاد ایران بود و تجربه حضور در مسابقات جهانی به‌عنوان مربی را هم دارد.

علاوه بر آن، لشگری در این سال‌ها در کشتی شهر خودش (قزوین) نیز فعال بوده و تقریباً هیچ وقت دور از کشتی و فضای مربیگری نبوده است.

جدای از اینها، یک مسئله مهم دیگر هم درباره احسان لشگری مطرح است. او تنها کشتی‌گیر ایرانی غیر از حسن یزدانی است که در این سال‌ها مقابل دیوید تیلور قرار گرفته و او را شکست داده است.

در واقع طی 10 سال گذشته این تنها حسن یزدانی نبوده که مقابل دیوید تیلور آمریکایی قرار گرفته، چندین کشتی‌گیر ایرانی دیگر از جمله رضا افضلی، بهمن تیموری، احسان لشگری و… با او مبارزه‌ کرده‌اند که از این جمع تنها یک بار حسن یزدانی در سال 2021 و قبل‌تر از او، احسان لشگری در سال 2015 موفق به شکست تیلور شده‌اند.

دیوید تیلور آمریکایی هم پیش‌ از این چند بار در مصاحبه‌هایش گفته بود که هواداران کشتی ایران، هر بار او و حسن یزدانی با هم رودررو می‌شوند، نام احسان لشگری و شکست 10 بر صفر تیلور مقابل این حریف ایرانی را یادآور می‌شوند!

تیلور البته در آن وقت عناوین و جایگاه امروزش را نداشت، اما کشتی‌گیر خوبی محسوب می‌شد که 10 بر صفر مغلوب لشگری شد.

قطعاً شرایط امروز تیلوری که قرار است در المپیک پاریس مقابل حریف ایرانی‌اش مبارزه کند، با این تعداد طلای المپیک و جهان، قابل مقایسه با زمانی که با احسان لشگری کشتی گرفت، نیست اما از نظر روانی این اتفاق خوبی است که در کُچ نماینده 86 کیلوگرم ایران، مربی بنشیند که سابقه بردن تیلور را با امتیاز عالی داشته است و این یک پوئن مثبت برای نماینده ایران و یک بار روانی روی تیلور خواهد بود.

کشتی ایران قبلا در سال 2002 شرایط مشابهی را تجربه کرد، زمانی که علیرضا حیدری با سابقه باخت به حریف گرجی باید مقابل الدار کورتانیدزه قرار می‌گرفت. در شرایطی که سرمربیگری تیم ملی برعهده محمدحسن محبی بود، او اجازه داد که رسول خادم در کُچ حیدری بنشیند، قهرمانی که سابقه بردن کورتانیدزه را داشت.

البته در آن رقابت‌ها حیدری باز هم مقابل کورتانیدزه تن به شکست داد، اما در المپیک 2004 آتن سرانجام موفق به شکست حریف سرشناس گرجستانی خود شد.

محمدحسن محبی سرمربی وقت تیم ملی که در فینال 74 کیلوگرم بین مهدی حاجی‌زاده و عیسی حاجی‌یف در کُچ نماینده ایران بود، درباره شکست حیدری در فینال جهانی تهران به کورتانیدزه گفته بود که حیدری از نظر روحی شرایط خوبی برای این مسابقه نداشت و شاید به مدال نقره بسنده کرده بود.

به هرشکل بعد از 22 سال بار دیگر کشتی ایران شرایطی مشابه را در وزنی که همه به مدال المپیکش فکر می‌کنند، در پاریس تجربه خواهد کرد.

نماینده 86 کیلوگرم ایران در پاریس چه حسن یزدانی باشد که کتفش را بعد از بازی‌های آسیایی جراحی کرد و چه هر کشتی‌گیر دیگری، حضور احسان لشگری در کادر فنی تیم ملی می‌تواند شرایط روحی خوبی را برای ملی‌پوش ایران فراهم کند.

از سال 2017 تا 2023، حسن یزدانی و دیوید تیلور شش بار مقابل هم قرار گرفتند که سهم نماینده کشورمان تنها یک برد در فینال مسابقات جهانی 2021 اسلو بوده و در پنج مبارزه دیگر مقابل این حریف آمریکایی تن به شکست داده است.

یزدانی در جام جهانی کرمانشاه، مسابقات جهانی 2018 بوداپست و فینال‌های المپیک 2020 توکیو، مسابقات جهانی 2022 و 2023 بلگراد مغلوب تیلور شد تا سه مدالی که می‌توانست طلا باشد، با باخت متوالی به حریفی تکراری تبدیل به نقره شود.

انتهای پیام/

source

توسط