صبح روز شنبه حادثه‌ای دلخراش در آفریقای جنوبی رخ داد. هفت مرد به طرز وحشیانه‌ای در شهرک دیپسلوت در حاشیه شهر ژوهانسبورگ زنده‌زنده سوزانده شدند. این اقدام هولناک در پی اقدام خودجوش عده‌ای از مردم در تعقیب و دستگیری چند جوان متهم به بزهکاری صورت گرفت.

پلیس روز یکشنبه نیروهای بیشتری را برای گشت‌زنی‌ در یکی از خشن‌ترین شهرک‌های آفریقای جنوبی با نرخ بالای قتل و تجاوز جنسی، اعزام کرد.

کشور آفریقای جنوبی از افزایش پیوسته شمار قتل و کشتار رنج می‌برد. بزرگان و رهبران این جماعت معتقدند که شهرک دیپسلوت که دارای بیش از ۳۵۰ هزار ساکن در حاشیه شمالی شهر ژوهانسبورگ است، عملا توسط مقامات رها شده است.

پلیس اعلام کرد که پس از پیدا شدن جسد سوخته این هفت مرد جوان، تحقیقات جنایی خود را آغاز کرده است.

سرهنگ ماولا ماسوندو، سخنگوی پلیس در بیانیه‌ای به خبرگزاری فرانسه گفت: دو «جسد سوخته» اواخر جمعه شب و پنج جسد دیگر در بامداد شنبه در یک منطقه نزدیک دیپسلوت پیدا شد.

آقای ماسوندو افزود که «تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که در هر دو مورد، قربانیان توسط مردم مورد حمله قرار گرفته و سوزانده شده‌اند.»

جسد پنج مرد که همگی حدودا ۲۰ ساله بودند، روی تلی از آجر و نخاله در زمین‌های بایر شهر پیدا شدند.

چرا قربانیان اینگونه مجازات شدند؟

یکی از ساکنان محلی در توصیف این حادثه گفت که «همه آنها قبل از کشته شدن مورد تعقیب قرار گرفتند و گیر افتادند.» وی گفت که قربانیان قبل از سوزانده شدن طناب‌پیچ شده یا لاستیکی به دور بالاتنه ‌آن‌ها انداخته شده بود. وی به شرط ناشناس مانده به خبرگزاری فرانسه گفت که «دزدی زیاد شده و مردم از این بابت عصبانی هستند.»

ماسوندو گفت که هنوز انگیزه روشنی برای این قتل‌ها را نمی‌شود تایید کرد، اما اظهار داشت که پلیس «اجرای خودسرانه قانون از سوی مردم و به دست گرفتن قانون توسط جوامع محلی را به شدت محکوم می‌کند، چرا که این اقدام خودش می‌تواند مصداق یک جنایت جدی باشد.»

آمار بالای  جرم و جنایت در آفریقای جنوبی

در پی اتهامات وارده به سه تن از افرادی که تظاهرات ماه ژوئن را رهبری می‌کردند، اعتراضات مردمی در این شهرک به راه افتاد. این تظاهرات به دنبال یک سری قتل و سرقت و بمب‌گذاری در یک پمپ بنزین صورت گرفت.

در آفریقای جنوبی با جمعیتی در حدود ۶۰ میلیون نفر، در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ به طور متوسط روزانه ۶۸ قتل انجام شده است که نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۲۰ درصد افزایش داشته است.

source

توسط