زیبایی و سلامت اجزای مختلف صورت، در چهره قابل توجه و تاثیر گذار می باشند. دندان ها یکی از همین اجزای مهم می باشند که بسیار مورد توجه قرار می گیرند. دندان های نامنظم و نامرتب، زیبایی و جذابیت لبخند و چهره را از بین می برد. ارتودنسی دندان باعث از بین رفتن ناهنجاری دندان ها می شود و به شما کمک می کند تا دندان هایی صاف و مرتب داشته باشد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با بهترین دکتر ارتودنسی در پونک آشنا کنیم.

ارتودنسی چیست؟

دندان ها یکی از مهم ترین اجزا صورت می باشند که رعایت سلامت و بهداشت آن بسیار مهم است و زیبایی آن ها در چهره چشم گیر است.دندان هم مانند سایر اعضای بدن دچار مشکلات و بیماری می شود. یکی از راه هایی که به عنوان درمان و زیبایی دندان ها می باشد، ارتودنسی دندان است. ارتودنسی برای نا مرتبی دندان ها، فاصله زیاد ما بین دندان، متراکم بودن بیش از حد دندان و موارد دیگر موثر می باشد و به عنوان شیوه درمانی قابل اجرا است.

مرتب کردن دندان ها با ارتودنسی توسط بریس ارتودنسی انجام می شود و شامل دو قسمت اصلی سیم و براکت می باشد. سیم مخصوص ارتودنسی که نقش فرم دهی و جا به جایی دندان ها را دارد، فلزی می باشد و در شیار براکت قرار می گیرد و فشار کافی به دندان ها و لثه و فک، برای تغییر جا به جایی دندان ها و تغییر شکل آن ها ایجاد می کند.

مدت زمان ماندگاری ارتودنسی بر دندان ها را نمی توان دقیق گفت زیرا به عوامل مختلفی از جمله سلامت دندان، سن بیمار، نوع ارتودنسی و موارد دیگر بستگی دارد. با مراجعه و مشاوره گرفتن از بهترین دکتر ارتودنسی در پونک می توانید زمان دقیق ماندن ارتودنسی بر سر دندان هایتان را متوجه شوید.

ارتودنسی چیست؟

انواع ارتودنسی دندان

بعد از مراجعه به بهترین دکتر ارتودنسی در تهران می توانید نامرتبی و نامنظم بودن دندان هایتان را اصلاح کنید و  دندان هایتان را صاف و خوش فرم کنید. قابل ذکر است که شما برای حل مشکل سیاه بودن و براق کردن دندان هایتان می توانید به بهترین کلینیک دندانپزشکی در تهران نیز مراجعه کنید. ارتودنسی دندان انواع مختلفی دارد که در ادامه به 5 روش آن اشاره می کنیم:

 • ارتودنسی ثابت: این نوع از ارتودنسی روی دندان ها ثابت است و فقط پزشک می تواند آن را جا به جا کند. این روش از ارتودنسی که یکی از پر کاربرد ترین ارتودنسی می باشد، به وسیله سیم و نگین هایی روی دندان شما وصل می شود. در پروسه  درمان ارتودنسی، بهتر است سلامت و بهداشت دندان را رعایت کنید تا دندانتان تغییر رنگ ندهد.
 • ارتودنسی متحرک: این نوع از ارتودنسی برای مشکلات خفیف و جزئی دندان انجام می شود. یکی از مزایای این روش این است که در مواقع ضرور می توانید بدون مراجعه به پزشک سیم ارتودنسی را از دندانتان بیرون بیاورید. معمولا سن مناسب انجام این ارتودنسی بین 7 تا 9 سال می باشد.
 • ارتودنسی لینگوال: این نوع از ارتودنسی که در گروه ارتودنسی ثابت قرار دارد، به عنوان ارتودنسی نامرئی و پشت دندانی هم شناخته می شود که سیم و براکت ها پشت دندان نصب می شود.
 • ارتودنسی سرامیکی: ارتودنسی سرامیکی در گروه  ارتودنسی ثابت قرار دارد و انجام مراحل آن مانند ارتودنسی ثابت می باشد. دلیل نامگذاری این نوع از ارتودنسی به دلیل این می باشد که براکت های نصب شده در ارتودنسی سرامیکی، به رنگ دندان و شفاف می باشند و از جنس سرامیکی هستند.

مزایا و معایب ارتودنسی دندان

دندان ها یکی از زیباترین اجزا صورت می باشند که ممکن است بیماری و مشکلات مختلف، جذابیت و زیبایی آن ها را از بین ببرد. شما با مراجعه به بهترین جراح دندانپزشک در تهران می توانید از بروز این مشکلات جلوگیری کنید و یا آن ها را درمان کنید. همانطور که در مطالب بالا گفته شد، نامرتبی دندان ها یکی از این بیماری ها و مشکلات دندان می باشد که توسط بهترین دکتر ارتودنسی در پونک درمان می شود.

در ادامه به برخی از مزایا و معایب ارتودنسی اشاره می کنیم:

مزایا:

 • اعتماد به نفس را در شما افزایش می دهد و با خیال راحت می توانید لبخند بزنید.
 • بهبود بخشیدن به انجام کارهایی مثل غذا خوردن که با دندان انجام می شود.
 • بعد از اتمام درمان ارتودنسی فک و دندان ها به درستی سر جایشان قرار می گیرند و تمیز کردن دندان آسان و راحت تر است.

معایب:

 • در برخی موارد ممکن است لثه ها و زبان در هنگام نصب براکت ها زخم شوند، معمولا این عارضه در مواقع نصب ارتودنسی لینگوال که در پشت دندان نصب می شود اتفاق می افتد.
 • در زمان وجود ارتودنسی بر دندان ها به دلیل وجود براکت بر روی دندان ها ممکن است بیمار در مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ها دقت کافی و لازم را نداشته باشد، در این صورت باقی مانده غذا در دستگاه ارتودنسی به تدریج باعث پوسیدگی دندان، عفونت های لثه می شود.
 • برای ماندگاری اثر و درمان ارتودنسی باید حداقل 1 سال از پلاک های متحرک استفاده کنید. در صورتی که ارتودنسی توسط بهترین دکتر ارتودنسی در پونک انجام شود احتمال بازگشت دندان ها به حداقل می رسد.
مزایا و معایب ارتودنسی دندان

توصیه مراقبتی بهترین دکتر ارتودنسی در پونک

برای این که پروسه درمان به خوبی طی شود و ارتودنسی برای دندان هایتان مشکلی به وجود نیاورد بهتر است توصیه های مراقبتی بهترین دکتر ارتودنسی در پونک را رعایت کنید. در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 • در روز های اول اگر احساس ناراحتی و درد داشتید بهتر است با تجویز پزشک از مسکن استفاده کنید.
 • برای این که وجود سیم و براکت های ارتودنسی روی دندان هایتان باعث پوسیدگی نشود بهتر است از غذاهایی که به دندان می چسبند مثل پفک، چیپس، سوهان و … پرهیز کنید.
 • خوراکی هایی مثل هویج که سفت هستند را باید به تکه های کوچک تبدیل کنید یا آن را بپزید تا مشکلی برای ارتودنسی تان پیش نیاید.
 • حتما بعد از میل کردن وعده غذایی، از مسواک و نخ دندان استفاده کنید. ترجیحا از مسواک مخصوص ارتودنسی استفاده کنید.
 • سعی کنید حتما با مشورت از بهترین دکتر ارتودنسی در پونک از دهان شویه استفاده کنید، زیرا استفاده از آن باعث می شود التهابات لثه کاهش پیدا کند و از عفونت های آن جلوگیری می کند.
توصیه مراقبتی بهترین دکتر ارتودنسی در پونک

کلام آخر

نا مرتبی و ناهنجاری دندان ها با ارتودنسی قابل درمان می باشد. ارتودنسی که انواع مختلفی از جمله ثابت و متحرک را دارد، از سنین کودکی تا بزرگسالی قابل انجام می باشد و طرح لبخندتان را اصلاح می کند، هم چنین اعتماد به نفس و زیبایی را به چهره تان می بخشد. برای انجام آن می توانید به بهترین دکتر ارتودنسی در پونک مراجعه کنید.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت جراحتو همواره سعی داشته تا شما را با بهترین دکتر ارتودنسی در پونک آشنا کند. درصورت داشت هر گونه سوال و انتقاد و یا پیشنهاد، از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

source

توسط blogcheck