ما در این مقاله شما را با 10 راه شگفت انگیز برای از بین بردن بوی بد دهان در ماه رمضان آشنا نموده ایم. بوی بد دهان یا هالیتوز یکی از مشکلاتی است که افراد روزه گیر درگیر آن می باشند. برای از بین بردن بوی بد دهان یا هالیتوز باید نخست به دنبال علت آن باشیم. برای از بین بردن بوی بد دهان باید نخست دلایل آن را بدانید و بعد به دنبال رفع آن باشید. افراد باید به طور مرتب از مسواک استفاده کنند. کسانی که روزه می گیرند، استفاده نامنظم از مسواک، دهان‌ شویه و نخ دندان سبب زیاد شدن باکتری ‌ها در دهان آنان می ‌شود. وجود باکتری ‌ها در دهان افراد از دلایل بوی بد دهان می باشد. برای از بین بردن بوی بد دهان باید به طور مرتب مسواک بزنید.

بوی بد دهان یا هالیتوز چیست؟

بوی بد دهان یا هالیتوز یکی از مشکلاتی است که افراد روزه گیر درگیر آن می باشند. برای از بین بردن بوی بد دهان یا هالیتوز باید نخست به دنبال علت آن باشیم. در مرحله نخست باید بدانیم علت بوی بد دهان در ماه رمضان به دلیل گرفتن روز‌ه است یا دلایل دیگری دارد. دلیل بوی بد دهان تنها گرفتن روزه نیست بلکه برخی افراد دارای بیماری هایی هستند که این بیماری ها سبب  بوی بد دهان آنان می شود. برای از بین بردن بوی بد دهان در آغاز باید دلیل آن را بدانید و بعد برای رفع آن اقدام کنید. در ادامه مقاله دلایل بوی بد دهان را در اختیار شما قرار داده ایم.

بوی بد دهان یا هالیتوز چیست؟

دلایل بوی بد دهان در ماه رمضان

علت بوی بد دهان در ماه رمضان عدم بهداشت دهان: افراد باید به طور مرتب از مسواک استفاده کنند. کسانی که روزه می گیرند، استفاده نامنظم از مسواک، دهان‌ شویه و نخ دندان سبب زیاد شدن باکتری ‌ها در دهان آنان می ‌شود. وجود باکتری ‌ها در دهان افراد از دلایل بوی بد دهان می باشد. برای از بین بردن بوی بد دهان باید به طور مرتب مسواک بزنید. علاوه بر آن میکروب ‌ها سبب پوسیدگی دندان و بیماری لثه می شوند و پوسیدگی دندان ها بوی بد دهان را به دنبال دارد.

پرهیز از مصرف غذا و نوشیدنی برای چند ساعت: زمانی که افراد چند ساعت از غذا و نوشیدنی استفاده نمی کنند این امر سبب بوی بد دهان آنان می شود. در این مواقع تحریک بزاق کاهش می ‌یابد و در نتیجه این امر سبب ساطع کردن بوی بد در زمان حرف زدن می شود.  

برخی از غذاها: مصرف برخی از غذاها مانند سیر، پیاز و ادویه جات و ترشی جات ممکن است سبب بوی بد دهان شود. سعی کنید در هنگام افطار و سحر از سیر و پیاز و ترشی جات استفاده نکنید. کسانی که از سیگار استفاده می کنند دچار این مشکل خواهند شد.

استعمال دخانیات: یکی از دلایل بسیار مهم خشکی دان افراد و رشد میکروب ها و با کتری ها استعمال دخانیاتی همچون سیگار و قلیان می باشد. افراد سیگاری دچار بوی بد دهان می شوند. سعی کنید از سیگار و دخانیات استفاده نکنید.

رفع بوی بد دهان در ماه رمضان

چندین راه برای رفع بوی بد دهان را در اختیار شما قرار داده ایم. برخی از این راه ها عبارتند از:

  • یکی از راه های از بین بردن بوی بد دهان مسواک زدن می باشد. افراد باید به طور مرتب بعد از هر وعده غذایی از مسواک استفاده کنند. مسواک زدن راهی معمول برای حفظ سلامت دندان و رهایی از بوی بد دهان می باشد. شما می توانید هنگامی که روزه هستید مسواک بزنید باید مراقب باشید خمیر دندان وارد حفره گلو نشود یا توسط روزه دار بلعیده نشود. اگر در طول روز مسواک نمی زنید می توانید بعد از خوردن افطار یا سحر مسواک بزنید و به مدت دو دقیقه و به شیوه صحیح مسواک بزنید.
  • سعی کنید بین افطار تا سحر با تمیز کننده‌ های زبان دوبار زبان خود را به آرامی تمیز کنید. این کار سبب از بین بردن بوی بد دهان می شود. این کار یکی از تاثیر گذارترین راه‌ ها برای از بین بردن بوی بد دهان می باشد. با تمیز کردن زبان خود تمامی باکتری‌ های باقی مانده و مخاط پاک می شوند و دهان شما بو نمی گیرد. می توانید برای انجام این کار از دندانپزشک خود کمک بگیرید. پشت زبان یکی از منابع بوی بد دهان است، سعی کنید پشت زبان خود را مسواک بزنید و از آب و نمک استفاده کنید تا باکتری ها از بین بروند و دهان شما بو نگیرد.
  • نوشیدن آب یکی از راه ها برای از بین بردن بوی بد دهان می شود. اگر به طور منظم آب بنوشید آب بدن شما تامین می شود و اگر به اندازه کافی از افطار تا سحر آب بنوشید در طول روزه بوی بدن دهان شما کاهش می یابد. با توجه به رنگ ادرار خود می توانید متوجه شوید که به اندازه کافی آب خورده اید یا خیر. اگر ادرار شما دارای رنگ روشن است و بو نمی ‌دهد پس به اندازه کافی آب میل کرده اید. افرادی که علاقه بسیاری به قهوه و نوشیدنی ‌های کافئین ‌دار دارند بهتر است در ماه رمضان از این نوشیدنی ها استفاده نکنند زیرا کافئین سبب کم ‌آبی بدن شما می شود.
  • سعی کنید از چوب مسواک استفاده کنید. چوب مسواک یا سواک جزء مواردی است که می توانید با آن دهان خود را به خوبی تمیز کنید. در طول روز می توانید از سواک استفاده کنید. سواک، از شاخه‌ های درخت سالوادورا پرسیکا معروف به درخت اراک ساخته شده است. چوب مسواک دارای فوایدی است که از فواید آن می توان به این موارد اشاره کرد: باکتری‌ های عامل بیماری لثه را از بین می ‌برد، به طور مداوم با پلاک ‌ها مبارزه می‌ كند، با حفره‌ های دهان مبارزه می ‌کند، بوی بد دهان را از بین می برد، عطر و بویی خوب در دهان ایجاد می ‌کند، موهای آن با دسته موازی است و به جای عمود بودن، بین دندان‌ ها را نیز تمیز می ‌کند، سبب افزایش ترشح بزاق می شود، در نتیجه خشکی دهان را مهار می ‌کند. چوب مسواک دارای خواص ضد باکتریایی قوی و موی عمود است و ترکیبی از یک مسواک، خمیر دندان و نخ دندان طبیعی می باشد.
  • برای از بین بردن بوی بد دهان می توانید از نخ دندان و دهان‌ شویه استفاده کنید. به هیچ عنوان استفاده از نخ دندان را فراموش نکنید. افراد باید دو بار در روز به مدت نیم ساعت نخ دندان بکشند تا دندان های آنان تمیز شود. از نخ دندان بین افطار تا سحر استفاده کنید که این امر سبب از بین رفتن بوی بد دهان می شود.
  • در برخی از مواقع بوی بد دهان به دلیل نخوردن غذا و نوشیدنی نیست و دلایل دیگری دارد. اگر افراد در دهان خود دندان خراب و پوسیده داشته باشند بوی بد دهان ایجاد می شود. باید سعی کنید در این مواقع به بهترین جراح دندانپزشک در تهران مراجعه کنید. گاهی اوقات علت بوی بد دهان خرابی دندان‌هاست. در طول سال باید چندین بار به بهترین دندانپزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید. ممکن است در دندان ‌های شما شکستگی، حفره و یا فاصله باشد که غذا در آن گیر کند و این امر سبب بوی بد دهان شما در طول روز شود.
  • پروبیوتیک‌ ها کمک بسیاری به سلامت روده می کنند. پروبیوتیک ها سبب افزایش باکتری های خوب می شوند. اگر سلامت روده شما بهبود یابد بوی بد دهان از بین خواهد رفت. اگر از غذاهای فرآوری شده و تصفیه شده استفاده کنید، باکتری ‌های سالم روده کم می شوند. باید سعی کنید تغذیه بدن را با باکتری ‌های خوب وفق دهید. برخی از نمونه‌ های پروبیوتیک‌ عبارتند از: ماست با محیط کشت زنده، کفیر، کلم ترش، کیمچی یا مصرف ساده‌ محصولات حاوی پروبیوتیک در روز.
  • استفاده از روغن نارگیل ارگانیک از دیگر روش ها برای رفع بوی بد دهان می باشد. استفاده از روغن نارگیل یکی بهترین راه‌ها برای از بین بردن باکتری ‌ها می باشد روغن نارگیل می تواند به اندازه‌ دهان ‌شویه تاثیر گذار باشد. روغن نارگیل به اندازه‌ دهان ‌شویه بوی بد دهان را از بین خواهد برد و همچنین سبب کاهش میکروارگانیزم‌هایی می‌شود که سبب ایجاد بوی بدن می ‌شوند.
رفع بوی بد دهان در ماه رمضان

روش استفاده از نارگیل برای از بین بردن بوی دهان

روغن نارگیل دارای فواید بسیاری می باشد. این روغن برای بهداشت و سفید کردن دندان‌ها بسیار خوب می باشد. می‌ توانید قبل از خواب و یا بعد از خوردن سحر از روغن نارگیل استفاده کنید. برای استفاده از این روش می توانید یک یا دو قاشق روغن نارگیل را به مدت 15 دقیقه در دهان و بین دندان‌ ها بگذارید و پخش کنید. روغن نارگیل را به هیچ عنوان قورت ندهید. سعی کنید آرام آرام روغن را در دهان پخش کنید و بین دندان ‌ها بمالید. اجازه دهید به مدت 15 دقیقه بماند و بعد اضافه‌ روغن را از دهان خارج کنید و بعد با آب ولرم دهان را بشویید.

با استفاده از نمک می توانید خاصیت آنتی ‌باکتریایی آن را افزایش دهید. با روغن نارگیل و نمک می توانید دندان های خود را بشویید. در آخر می توانید دندان ها را با مسواک بشویید. سعی کنید در هفته سه یا چهار بار این کار را انجام دهید و به خصوص در ماه رمضان این کار را انجام دهید تا بوی بد دهان رفع شود. این کار یکی از روش ‌های بسیار عالی برای رفع بوی بدن دهان می باشد که می توانید در ماه رمضان انجام دهید. البته برای از بین بردن بوی بد دهان باید در ابتدا علت آن را بدانید. بعد از پیدا کردن علت آن می توانید با انجام روش های مناسب بوی بد دهان را از بین ببرید. سعی کنید در طول روز از آب فراوانی استفاده کنید. این روش یکی از 10 راه شگفت انگیز برای از بین بردن بوی بد دهان در ماه رمضان می باشد.

کلام آخر

بوی بد دهان یا هالیتوز یکی از مشکلاتی است که افراد روزه گیر درگیر آن می باشند. برای از بین بردن بوی بد دهان یا هالیتوز باید نخست به دنبال علت آن باشیم. در مرحله نخست باید بدانیم علت بوی بد دهان در ماه رمضان به دلیل گرفتن روز‌ه است یا دلایل دیگری دارد. دلیل بوی بد دهان تنها گرفتن روزه نیست بلکه برخی افراد دارای بیماری هایی هستند که این بیماری ها سبب  بوی بد دهان آنان می شود. برای از بین بردن بوی بد دهان در آغاز باید دلیل آن را بدانید و بعد برای رفع آن اقدام کنید. پروبیوتیک‌ ها کمک بسیاری به سلامت روده می کنند. پروبیوتیک ها سبب افزایش باکتری های خوب می شوند. اگر سلامت روده شما بهبود یابد بوی بد دهان از بین خواهد رفت.

از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت جراحتو همواره سعی داشته شما را با 10 راه شگفت انگیز برای از بین بردن بوی بد دهان در ماه رمضان آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد به سایت مراجعه کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

source

توسط blogcheck