ما امروز قصد داریم شما را با بهترین دکتر کامپوزیت در رشت آشنا کنیم. کامپوزیت یکی از پرطرفدارترین خدمات دندانپزشکی در حوزه زیبایی می باشد که به دلیل هزینه کم آن و همچنین سریع بودن آن دارای طرفداران بسیاری است. افراد می‌ توانند با مراجعه به بهترین دندانپزشکی از این روش استفاده کنند. قرار دادن روکش کامپوزیت بر روی دندان نسبتاً آسان و سریع می باشد. ما در این مقاله لیستی از بهترین دکتر کامپوزیت در رشت را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت مواد چسبنده است که پیوندی قوی با مینا و عاج دندان ایجاد می کند و ترمیم دندان را ساده تر می کند. پر کننده کامپوزیت مخلوطی از مواد پلاستیکی و شیشه ای می باشد که به راحتی می توان آن را رنگ کرد تا شبیه دندان طبیعی شود. افراد بسیاری از کامپوزیت دندان استفاده می‌ کنند و این به این دلیل است که قیمت به صرفه ای دارد و بسیار سریع و آسان انجام می شود. انواع مختلفی از ترکیبات کامپوزیتی وجود دارند که برای ترمیم و زیبایی دندان استفاده می شوند. ترکیب نهایی کامپوزیت یک ترکیب خمیری شکل است که به راحتی وارد حفره ها و ناهمواری های دندان می شود و آن را پر می کند. این ترکیبات همرنگ دندان های طبیعی افراد می باشند و فاقد هرگونه ترکیب فلزی است.

اصلی ترین کاربرد کامپوزیت ترمیم دندان است. حفره های دندانی یکی از مشکلات رایج در دندان های افراد می باشد. حفره های دندانی حفره های کوچکی هستند که در اثر پوسیدگی دندان به دلایل مختلفی روی سطح دندان ها ایجاد می شود و سبب زشت شدن و نامرتب شدن دندان ها می شود. این پوسیدگی های دندانی با تولید اسید توسط پلاک ها و باکتری های دهان ایجاد می‌ شود و مینای دندان را فرسایش می دهند. یکی از کاربردهای کامپوزیت دندان برای پر کردن این حفره های دندانی می باشد. مواد کامپوزیتی به راحتی می‌ توانند وارد این حفره‌ ها شوند و آن ها را پر کنند. از دیگر کاربرد کامپوزیت زیبایی لبخند و بهبود ظاهر دندان ها می باشد.

برای ترمیم دندان های شکسته، دندان هایی که دچار ساییده شدن شده‌ اند از کامپوزیت استفاده می شود. برای ترمیم دندان های شکسته، دندان های فاصله دار و دندان های نامرتب هم از کامپوزیت استفاده می شود. کامپوزیت دندان شکسته یا دندان فاصله دار فقط برای زیبایی ظاهری نیست. این تکنیک جزئی از روش‌ های درمانی است و از آن ها برای درمان دندان درد و رفع مشکلات دهان و فک نیز استفاده می شود. از دیگر کاربرد های بسیار مهم کامپوزیت حفظ دوام و سلامت دندان ها می باشد تا مانع پوسیدگی های احتمالی بعدی شود. از دیگر کاربرد ترمیمی کامپوزیت، کامپوزیت دندان کج است.

با انجام کامپوزیت دندان ها صاف و یکدست می شوند. کامپوزیت برای سفیدی دندان نیز کاربرد دارد و از آن برای اصلاح نامرتبی دندان‌ها نیز استفاده می‌ شود. از کامپوزیت می توان برای روکش تمام دندان ها استفاده کرد و یا تنها برای برخی از دندان ها از کامپوزیت استفاده می شود. برای انجام کامپوزیت به بهترین دکتر کامپوزیت در تهران مراجعه کنید.

کامپوزیت دندان چیست؟

انواع کامپوزیت دندان

روکش های سرامیکی یا پرسلن: پرسلن ها نوعی مواد سخت سرامیکی می باشند که از آن ها برای افزایش زیبایی دندان و همچنین ترمیم دندان استفاده می شود. برای استفاده از این روش نیاز به قالب گیری های تخصصی و اندازه گیری های کامپیوتری است. تمامی قالب ها به صورت اختصاصی برای فرد مراجعه کننده ساخته می شود. کاربرد این روکش های پرسلن برای ترمیم دندان های قدامی و خلفی و رفع مشکلات جدی تر دندان ها می باشد. برای انجام کامپوزیت می توانید به بهترین دکتر کامپوزیت در تهران مراجعه کنید.

کامپوزیت های آی پی اس: یکی از انواع کامپوزیت ها که بسیار مورد استفاده در کلینیک های دندانپزشکی قرار می گیرد کامپوزیت های آی پی اس می باشند. این نوع کامپوزیت ها به عنوان جدیدترین نمونه ها مورد استفاده خدمات دندانپزشکی در نظر گرفته می‌ شوند. کامپوزیت های آی پی اس بسیار محکم هستند و دوام و استحکام بالایی دارند. در مقایسه با سایر نمونه های کامپوزیت دندان با لثه ها بیش تر سازگارند به همین دلیل بروز مشکلاتی مانند عفونت لثه یا مشکلات ناشی از آن کم تر در کامپوزیت های آی پی اس دیده می شود. در این روش دندانپزشک دندان جدید از متریال خام برای شما می سازد و به همین دلیل باید به دندانپزشکی مراجعه نمایید که دارای مهارت و ظرافت بسیاری باشد تا به نتایج مطلوبی برسید.

رزین کامپوزیت: این نوع از کامپوزیت یک ترکیب معدنی و یک پایه رزینی دارد که باید با قدرت بالا و خواص فیزیکی مناسب روی دندان ها قرار گیرد. آن ها را معمولاً بر اساس اندازه مقدار و ترکیب پرکننده معدنی طبقه بندی می کنند. نوع اولیه این کامپوزیت ها را با نام کامپوزیت معمولی می شناسند. انواع دیگر آن ها شامل کامپوزیت های ماکرو فیل، کامپوزیت های میکروفیل، کامپوزیت های هیبریدی و نانو هیبرید می باشند. برای انجام این نوع از کامپوزیت سعی کنید به بهترین کلینیک دندانپزشکی در تهران مراجعه کنید.

تفاوت بین ونیر های کامپوزیتی و پرسلن

دو نوع از کامپوزیت که بسیار پر کاربرد هستند ونیر کامپوزیت و ونیر پرسلن می باشند. هر دوی این روش ها روکش های متفاوتی هستند که روی دندان ها قرار می گیرند و برای مواردی مانند رفع دندان درد، ترمیم حفره‌ ها، اصلاح نامرتبی دندان ها و پوسیدگی های دندانی و همچنین سفید کردن و زیبایی دندان ها استفاده می شود. این دو تفاوت هایی با هم دارند. رزین کامپوزیت معمولاً به سطح جلویی دندان ها چسبانده می شود تا شکل و رنگ آن ها تغییر کند و جذاب تر شود. این ماده از جنس رزین است و درست مانند متریالی است که در زمان پر کردن دندان با ترکیبات همرنگ دندان ها استفاده می شود. ونیر های پرسلن استحکام و دوام بسیار بالایی دارند و جنس آن ها سرامیکی است. ونیر های پرسلن مطابق شکل و ساختار دندان ها قالب گیری می شود و در لابراتور ساخته می‌ شوند و بر روی دندان ها قرار می‌ گیرد. نحوه جای گذاری رزین کامپوزیت ها با ونیرهای پرسلن کاملاً متفاوت است. همچنین استحکام و دوام آن ها با هم متفاوت است. ونیرهای کامپوزیتی مستقیماً روی دندان‌ ها کار می‌ شوند و در مقایسه با ونیرهای پرسلن دارای استحکام و دوام کم تری هستند.

10 تا از بهترین دکتر کامپوزیت در رشت را بشناسید!

دکتر مرتضی شمس

دکتر مرتضی شمس

دکتر مرتضی شمس جراح دندانپزشک و یکی از بهترین دکتر کامپوزیت در رشت به شمار می روند. ایشان فارغ التحصیل ممتاز دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی هستند. دکتر مرتضی شمس دارای 15 سال سابقه دندانپزشکی می باشند. ایشان یکی از با تجربه ترین پزشکان در حیطه فعالیت خود به شمار می‌ روند. افراد می توانند برای انجام کامپوزیت دندان به دکتر مرتضی شمس مراجعه کنند. دکتر مرتضی شمس دارای مدرک بین المللی فلوشیپ ایمپلنت هستند. ایشان مقالات متعددی در زمینه کامپوزیت های دندانی و ایمپلنت و همچنین تاثیر اشعه بر سرطان های دندانی ارائه کرده‌اند.

خدمات دکتر مرتضی شمس:

 • کامپوزیت دندان
 • بلیچینگ دندان
 • جراحی دندان عقل

آدرس: رشت، بلوار سمیه، خیابان 142 ساختمان اکباتان، طبقه دوم، واحد 9

شماره تماس: 01332123896

دکتر حسن روشن طلب

دکتر حسن روشن طلب

دکتر حسن روشن طلب در سال 1381 دکتری دندانپزشکی خود را دریافت نمودند و در سال 1383 اقدام به افتتاح اولین مطب خود در رشت کردند. ایشان یکی از بهترین دکتر کامپوزیت در رشت به شمار می روند. دکتر حسن روشن طلب در سال 1387 با گذراندن دوره های فلوشیپ و مستر شیپ در آمریکا موفق به دریافت تخصص در ایمپلنت شدند. ایشان دارای 20 سال تجربه می باشند و یکی از بهترین و باتجربه ترین پزشکان در حیطه فعالیت خود به شمار می روند. افراد می توانند برای انجام کامپوزیت دندان به دکتر حسن روشن طلب مراجعه کنند.

خدمات دکتر حسن روشن طلب:

 • کامپوزیت دندان
 • لمینت سرامیکی
 • ترمیم و کشیدن دندان

آدرس: رشت، بلوار قلی پور

شماره تماس: 01332123208

دکتر زهرا علمی

دکتر زهرا علمی

دکتر زهرا علمی متخصص دندانپزشکی و بیماری های دهان و دندان هستند. ایشان یکی از بهترین دکتر کامپوزیت در رشت به شمار می روند. دکتر زهرا علمی از دانشکده دندانپزشکی گیلان در سال 1388 فارغ التحصیل شدند. ایشان همچنین در رشته تخصصی بیماری های دهان فک و صورت از دانشگاه شهید بهشتی در سال 1394 فارغ التحصیل شدند. دکتر زهرا علمی به عنوان هیئت علمی دانشکده دندانپزشکی رشت و پردیس بین الملل انزلی فعالیت نموده اند. ایشان به عنوان پژوهشگر برتر دانشکده دندانپزشکی از سمت دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال 1397 انتخاب شدند. افراد می‌ توانند برای انجام کامپوزیت دندان به ایشان مراجعه کنند.

خدمات دکتر زهرا علمی:

 • عصب کشی و درمان ریشه
 • تشخیص درد های دهانی و فکی

آدرس: رشت، چهارراه گلسار، خیابان 76، رو به روی اداره کار، مجتمع پزشکان باران، طبقه سوم، واحد وسط

شماره تماس: 01332125192

دکتر کتایون کاشانی

دکتر کتایون کاشانی

دکتر کتایون کاشانی متخصص دندانپزشکی ترمیمی زیبایی و ایمپلنت هستند. ایشان یکی از بهترین دکتر کامپوزیت در رشت به شمار می روند. دکتر کتایون کاشانی بعد از گذراندن دوره عمومی توانستند دوره تخصص خود را با موفقیت به اتمام برسانند. ایشان موفق به کسب بورد تخصصی می باشند. دکتر کتایون کاشانی عضو آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا و استادیار دانشگاه هستند. ایشان دارای سرتیفیکیت لیزر از WCLI می باشند. افراد می‌ توانند برای انجام کامپوزیت به ایشان مراجعه کنند.

خدمات دکتر کتایون کاشانی:

 • درمان بلیچینگ
 • لمینت سرامیکی
 • درمان ایمپلنت
 • اسپلینت دندان

آدرس: رشت، چهارراه گلسار، رو به روی داروخانه شبانه روزی گلسار، ساختمان زکریای رازی، طبقه پنجم

شماره تماس: 01333116642

دکتر فائقه تحویلداری

دکتر فائقه تحویلداری

دکتر فائقه تحویلداری دندانپزشک و یکی از بهترین دکتر کامپوزیت در رشت هستند. ایشان دارای 30 سال تجربه کاری در حیطه فعالیت خود می باشند و یکی از با تجربه ترین پزشکان به شمار می‌ روند و افراد می توانند برای انجام کامپوزیت دندان به دکتر فائقه تحویلداری مراجعه کنند.

خدمات دکتر فائقه تحویلداری:

 • کامپوزیت دندان
 • لمینت های دندانی
 • سفید کردن دائمی دندان ها

آدرس: رشت، گلسار، بلوار دیلمان، چهارراه شهید بهشتی، خیابان میر ابوالقاسمی، نبش بوستان 6، ساختمان پزشکان سپاس، طبقه اول

شماره تماس: 01333761029

دکتر آرش غفوری

دکتر آرش غفوری

دکتر آرش غفوری متخصص جراحی لثه و ایمپلنت هستند. ایشان از دانشگاه شهید بهشتی تهران فارغ التحصیل شده اند و استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان هستند. دکتر آرش غفوری یکی از بهترین دکتر کامپوزیت در رشت به شمار می روند. ایشان مدیر سابق گروه تخصصی پریودانتیکس دانشگاه گیلان، رئیس سابق دانشکده دندانپزشکی گیلان هستند. دکتر آرش غفوری عضو سازمان نظام پزشکی ایران، عضو انجمن پریودنتولوژی ایران و عضو انجمن پریودنتولوژی اروپا می باشند. ایشان کتاب های بسیاری را تالیف نموده اند و جزء باتجربه ترین پزشکان به شمار می روند.

خدمات دکتر آرش غفوری:

 • ایمپلنت دندان
 • کامپوزیت دندان

آدرس: رشت، گلزار، چهارراه صابرین، ابتدای بلوار اردشیری، جنب نانوایی صابرین، پلاک 184

شماره تماس: 01332134040

دکتر مهرداد احمدیان

دکتر مهرداد احمدیان

دکتر مهرداد احمدیان جراح و دندانپزشک ایمپلنت و زیبایی هستند. ایشان یکی از بهترین دکتر کامپوزیت در رشت می باشند. دکتر مهرداد احمدیان جزء باتجربه ترین پزشکان در حیطه فعالیت خود هستند. ایشان مدرک فلوشیپ لیزر را از دانشگاه آلمان دریافت نموده اند و دارای مدرک فلوشیپ ایمپلنت از فرانسه هستند. دکتر مهرداد احمدیان خدمات خود را با کیفیت بسیار بالایی به افراد ارائه می دهند. ایشان دارای 20 سال سابقه در حیطه فعالیت خود می باشند.

خدمات دکتر مهرداد احمدیان:

 • کامپوزیت دندان
 • جراحی دندان عقل
 • ایمپلنت دندان

آدرس: رشت، حاجی آباد، کوچه قویدل، ساختمان مارلیک، طبقه اول

شماره تماس: 01333322359

دکتر پریسا صادری

دکتر پریسا صادری

دکتر پریسا صادری جراح و دندانپزشک و یکی از بهترین دکتر کامپوزیت در رشت می باشند. ایشان بعد از گذراندن دوره پزشکی عمومی توانستند دوره تخصص خود را پشت سر بگذارند و موفق به کسب بورد تخصصی می باشند. دکتر پریسا صادری از باتجربه ترین پزشکان در حیطه فعالیت خود به شمار می‌ روند. افراد می‌ توانند برای انجام کامپوزیت دندان به ایشان مراجعه کنند.

خدمات دکتر پریسا صادری:

 • کامپوزیت دندان

آدرس: رشت، گیلان، صومعه سرا، خیابان برشنورد، کوچه برزو، جنب پاساژ مقدم

شماره تماس: 01344339692

دکتر کیومرث فائز

دکتر کیومرث فائز

دکتر کیومرث فائز دندانپزشک و یکی از بهترین دکتر کامپوزیت در رشت هستند. ایشان جزء باتجربه ترین پزشکان به شمار می روند. دکتر فائز موسس کلینیک دندانپزشکی تمام دیجیتال باران می باشند. ایشان تمام تلاش خود را می‌ کنند تا خدمات خود را با کیفیت بسیار بالا به افراد ارائه دهند. برای انجام کامپوزیت دندان می توانید به دکتر کیومرث فائز مراجعه کنید.

خدمات دکتر کیومرث فائز:

 • ایمپلنت دندان
 • کامپوزیت دندان

آدرس: رشت، بلوار گلسار، بلوار نماز، ساختمان رویال، طبقه ششم

شماره تماس: 01332135179

دکتر محسن کنعانی

دکتر محسن کنعانی

دکتر محسن کنعانی جراح و دندانپزشک و یکی از بهترین دکتر کامپوزیت در رشت به شمار می روند. ایشان یکی از با تجربه ترین پزشکان در حیطه فعالیت خود هستند. دکتر محسن کنعانی بعد از گذراندن دوره عمومی توانستند دوره تخصص خود را بگذرانند. ایشان تمام تلاش خود را می‌ کنند تا در کلینیک بهترین خدمات را در اختیار افراد قرار دهند. برای انجام کامپوزیت دندان می توانید به دکتر محسن کنعانی مراجعه کنید.

خدمات دکتر محسن کنعانی:

 • کامپوزیت دندان

آدرس: رشت، خیابان ملاصدرا، نبش اندیشه 15، کلینیک دندانپزشکی ملاصدرا

شماره تماس: 0132833818

ویژگی های بهترین دکتر کامپوزیت در رشت

کامپوزیت دندان به مهارت و تجربه بسیاری نیاز دارد. افراد باید سعی کنند بهترین دکتر کامپوزیت را برای انجام این روش انتخاب کنند. ما در این قسمت برخی از ویژگی های بهترین دکتر کامپوزیت در رشت را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم تا بتوانید بهترین پزشک را انتخاب کنید. برخی از این ویژگی ها شامل موارد زیر می باشند:

 • اولین و مهم ترین ویژگی بهترین دکتر کامپوزیت در رشت مدرک معتبر ایشان از دانشگاه معتبر است. سعی کنید به پزشکی مراجعه کنید که دارای تخصص و مدرک در حیطه فعالیت خود باشد.
 • از دیگر ویژگی‌ های بسیار مهم تجربه کافی و همچنین مهارت پزشک می باشد. افراد باید سعی کنند به پزشکی مراجعه کنند که دارای تبحر و همچنین تجربه در حیطه فعالیت خود باشد. اگر پزشک شما دارای تجربه باشد به نتایج بسیار مطلوبی در پایان خواهید رسید.
 • از دیگر ویژگی‌ های بهترین پزشک رفتار مناسب ایشان در برخورد با مراجعین می باشد. بهترین دکتر کامپوزیت همواره سعی می کند تمامی نکات لازم را برای مراجعین بیان کند و به همه سوالات آن ها با صبر و حوصله بسیاری پاسخ دهد.
 • از دیگر ویژگی هایی که بسیار حائز اهمیت است اولویت قرار دادن سلامت بیماران می باشد. بهترین دکتر کامپوزیت همواره سعی می‌ کند سلامت بیماران خود را در هر حال اولویت قرار دهد و ویژگی های ذکر شده توجه بسیاری داشته باشید و سعی کنید بهترین و با تجربه ترین پزشک را برای انجام کامپوزیت انتخاب کنید.
ویژگی های بهترین دکتر کامپوزیت در رشت

کاندیدای نامناسب کامپوزیت دندان

افرادی که دندان های سالمی ندارند و درگیر عفونت لثه و درد دندان هستند نمی توانند از روکش های رزینی استفاده کنند. افرادی که مینای دندان آن ها به میزان بسیار زیادی از بین رفته نیز کاندیدای مناسبی برای انجام روش کامپوزیت دندان می باشند. افرادی که دارای مشکلات اساسی در فک و دهان خود هستند و دندان های آن ها مشکلات بسیاری دارد نمی توانند از این روش استفاده کنند. کسانی که دارای ساییدگی یا پوسیدگی شدید دندانی، دندان قروچه کردن، دندان های به شدت نامنظم و به هم ریخته، بیماری های دهان و لثه و ناهنجاری های فک و دهان دارند افراد مناسبی برای انجام کامپوزیت نیستند ولی افرادی که دارای مشکلات جزئی هستند می توانند از این روش استفاده کنند.

این افراد در کل از سلامت عمومی دهان و لثه برخوردارند و دندان های به شدت پوسیده، شکسته و خراب ندارند. عفونت لثه هم در کاندیدای دریافت ونیر کامپوزیت نباید وجود داشته باشد. این روش برای ترمیم جزئی دندان مانند شکستگی کوچک، پر کردن دندان، کاهش فاصله بین دندان ها، برطرف کردن لکه و زردی، ساییدگی دندان و از این قبیل موارد مناسب است. اگر چنین شرایطی را دارید می توانید کاندیدای مناسبی برای انجام کامپوزیت دندان باشید.

مزایا و معایب کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان دارای مزایای بسیاری می باشد. روکش کامپوزیت می‌ تواند ظاهر افراد را زیباتر و لبخند آن ها را جذاب تر کند. این روش راحت و در دسترس است و کارایی بسیار خوبی دارد. پرکننده های کامپوزیتی از یک رزین با قابلیت قالب گیری راحت ساخته شده اند و می توانند به دندان ها محکم بچسبند و ساختاری سازگار و متناسب با دندان را ایجاد کند. مزیت بیش تر کامپوزیت ها همرنگ بودن آن ها با دندان های طبیعی فرد می باشد. می توان با انتخاب رنگ های کامپوزیت دندان مطابق با رنگ دندان ها ظاهری طبیعی داشت. استفاده از کامپوزیت دندان جلو می تواند ظواهر آسیب دیده، دندان های کج و دندان های خرگوشی و نیش را بپوشاند.

کامپوزیت برای دندان های کج دارای فواید و مزایای بسیاری است. ترکیبات کامپوزیتی نسبت به متریال فلزی انعطاف پذیری بیش تری دارد به همین دلیل می‌ توان از آن ها برای انواع وسیع‌ تری از ترمیم های دندانی استفاده کرد. کامپوزیت برای پر کردن حفره های ایجاد شده در دندان های بسیار حساس گزینه بسیار خوبی می باشد. همچنین کامپوزیت ممکن است معایبی داشته باشد. کامپوزیت ممکن است بشکند و یا زرد شود. در بسیاری از مواقع روکش های کامپوزیتی موجب افزایش حساسیت دندان ها می شوند و در نتیجه احتمال حساس شدن دندان، درد لثه و دندان درد را افزایش می دهند. ممکن است درد های موقتی تا مدتی بعد از انجام کامپوزیت ادامه داشته باشد.

بعد از جویدن غذای سنگین و خوردن غذایی که بیش از حد سرد و گرم هستند این احتمال وجود دارد. عمر کامپوزیت دندان های جلو به مراقبت افراد بستگی دارد. خوردن چای و نوشیدنی های داغ دندان ها را حساس و آسیب پذیر می‌ کند. افراد بعد از انجام کامپوزیت باید مراقبت‌ های لازم را انجام دهند تا آسیب نبیند. کامپوزیت دندان دارای عوارضی است که از عوارض آن می توان به پوسیدگی دندان ها، بوی بد دهان، عفونت و حساسیت لثه، عدم یکدست شدن دندان ها، فاصله بین دندان ها، همرنگ نبودن دندان ها اشاره کرد.

کلام آخر

کامپوزیت مواد چسبنده ای است که پیوند قوی بین مینا و عاج دندان ایجاد می کند و ترمیم را ساده تر می کند. از کامپوزیت می توان برای از بین بردن فاصله بین دندان ها، زردی دندان ها، ترمیم دندان های کج و صاف و یکدست کردن دندان ها استفاده کرد. برای انجام کامپوزیت دندان سعی کنید به بهترین دکتر کامپوزیت مراجعه کنید.

از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت جراحتو همواره سعی داشته شما را با بهترین دکتر کامپوزیت در رشت آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد به سایت مراجعه کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

source

توسط blogcheck