ما امروز قصد داریم شما را با نکته هایی برای ماساژ مردان که باید بدانید آشنا کنیم. ماساژ درمانی به معنای دستکاری بافت ‌های نرم بدن می باشد. بافت های بدن که در ماساژ درمانی مورد هدف قرار می گیرند شامل عضلات، بافت همبند، تاندون ‌ها، رباط‌ ها و مفاصل می شوند. یکی از اساسی ترین کارها در ماساژ آماده کردن محیط مناسب برای ماساژ می باشد. برای افراد مبتلا به اختلالات خونریزی یا تعداد پلاکت خون پایین و افراد مبتلا به داروهای کاهش دهنده خون مانند وارفارین نباید ماساژ شدید انجام شود.ما در این مقاله نکته هایی برای ماساژ مردان را در اختیار شما قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.ماساژ چیست؟

ماساژ درمانی به معنای دستکاری بافت ‌های نرم بدن می باشد. بافت های بدن که در ماساژ درمانی مورد هدف قرار می گیرند شامل عضلات، بافت همبند، تاندون ‌ها، رباط‌ ها و مفاصل می شوند. ماساژ درمانی سبب کاهش ناراحتی های ناشی از استرس ‌های شغلی روزانه، استفاده بیش از حد از عضلات و بسیاری از دردهای مزمن می شود. ماساژ به دو شکل به افراد ارائه می شود. افراد می توانند خدمات ماساژ را از یک ماساژور حرفه ‌ای دریافت کنند و در حالت دوم نیز افراد می توانند از انواع دستگاه ماساژور برقی استفاده کنند. استفاده هر دو حالت دارای معایب و مزایایی می باشد. ماساژور برقی دارای هزینه کم تری است و همچنین وقت کم تری را صف می کند ولی ماساژ نزد ماساژور متخصص بسیار لذت بخش تر می باشد.  

ماساژ چیست؟

مراحل آموزش ماساژ مردان چیست؟

ماساژ مردان دارای  فوت و فن های مخصوصی می باشد و شما نباید توقع داشته باشید از ابتدا حرفه ای شوید. ممکن است برخی از تکنیک های که ذکر می شود تنها برای ماساژ مردان کاربردی باشد و برای بانوان کارآمد نباید.

فضا را آماده کنید

یکی از اساسی ترین کارها در ماساژ آماده کردن محیط مناسب برای ماساژ می باشد. برای آماده کردن فضا باید سعی کنید از صداهای لذت بخش مانند پخش شدن صدای آرامش بخش دریا و همچنین با عطر گل و نور شمع، شرایط مناسب را برای ماساژ آقایان فراهم کنید. در برخی از مواقع صدای یک برنامه رادیویی، به اندازه یک موسیقی بی کلام پیانو ممکن است برای آقایان آرامش بخش باشد. اگر میز ماساژ ندارید، سعی کنید از یک تخت یا تشک نرم و تعدادی بالشت استفاده کنید.

از ترکیب روغن ها استفاده کنید

استفاده از روغن امری بسیار مهم برای ماساژ مردان می باشد. با روغنی که استفاده می کنید، می توانید روی ریلکس کردن یا برطرف کردن گرفتگی های عضلات افراد به خوبی کار کنید. روغن درخت صندل نوعی روغن است که می توانید از عطاری ها یا مراکز فروش روغن های گیاهی تهیه کنید. استفاده از این روغن سبب کاهش سطح استرس و ریلکس کردن بدن می شود. سعی کنید کم تر از روغن های معطر استفاده کنید، یا حداقل چند قطره از آن ها را با سایر روغن ها میکس کنید.

ماساژ مردان را از بالا شروع کنید

یکی از تکنیک های مهم ماساژ مردان، شروع کردن ماساژ از بالای بدن و سر و گردن می باشد. شما می توانید با ماساژ سر و گردن استرس کار، جامعه و زندگی را به خوبی از بین ببرید. در این روش سعی کنید انگشتان خود را به آرامی روی کاسه سر فشار دهید و با حرکت دایره وار به سمت گردن و ستون فقرات حرکت کنید. سعی کنید در این روش فشار زیادی به سر وارد نکنید.

ماساژ پشت را فراموش نکنید

پشت و کمر، جزء بزرگ ترین عضو ها برای ماساژ می باشند. اگر آقایان کار فیزیکی زیادی انجام می دهند، بهتر است با ماساژ دادن کمر و سرشانه، تنش وارد شده به اعضای بدن آن ها را کاهش دهید در این روش سعی کنید با کف دست یا فشار زیاد سطح پوست را لمس نکنید زیرا ممکن است موهای بدن کشیده شود و افراد احساس درد کنند. روی ناحیه گردن و شانه ها تمرکز کنید و از نوک انگشتان برای رهاسازی فشارهای وارد شده به ستون فقرات استفاده کنید. حدود پنج یا ده دقیقه ماساژ را در این ناحیه ادامه دهید.

ماساژ آقایان را با پا به اتمام برسانید

پا محل فشار و تحمل وزن هر روزه افراد می باشد و از اعضای بسیار مهم در ماساژ می باشد. برای آقایان که معمولاً بیرون از محیط خانه و در حال رفت و آمد هستند ماساژ پا بسیار ضروری و مهم می باشد. یک ماساژ خوب و لذت بخش می تواند با ریلکس کردن از طریق ماساژ پا به اتمام برسد. در این روش نخست از روغن های گیاهی، استفاده کنید و کف پا را گرم کنید. بهتر است دستان خود را به هم بمالید تا گرم شود. پا را بین دستان خود به آرامی فشار دهید و از نوک پا تا پاشنه را خوب روغن مالی کنید. دست ها را مشت کنید و به گودی کف پا فشار دهید. همزمان با دست دیگر انگشتان پا را به درون فشار دهید تا گودی پا پر شود. از دیگر روش ها که می توانید هنگام ماساژ مردان انجام دهید، کشیدن تک تک انگشتان پا به سمت بیرون می باشد. این کار سبب رفع تنش موجود در انگشتان می شود. در ماساژ سعی کنید یک حوله گرم روی کمر و پاها قرار دهید و اجازه دهید دقایقی بدن استراحت کند.

آیا ماساژ آقایان با بانوان تفاوت دارد؟

ماساژ آقایان و بانوان دارای تفاوتی نمی باشد و تنها تفاوت ها آناتومیکی می باشد که در تمام خانم ها و آقایان مشخص است و ممنوعات و محدودیت هایی برای ماساژ این قسمت ها وجود دارد. از نظر آناتومی بدن معمولا آقایان نسبت به خانم ها حجم عضلانی بیش تری دارد و معمولا وقتی فردی عضلات بیش تری دارد باید وی را محکم و با فشار و عمق بیش تری ماساژ داد. در مقابل خانم ها ماساژ های ملایم را دوست دارند . ماساژ آقایان باید بیش تر با قسمت های آرنج و ساعد و مشت و کف دست انجام شود و برای بانوان بیش تر از انگشتان دست و همچنین سایر قسمت ها که دارای فشار کم تری است استفاده می شود. علاقه مردان به آبگرم و سلامتی بسیار زیاد می باشد.

آیا ماساژ آقایان با بانوان تفاوت دارد؟

سبک های مورد پسند در آموزش ماساژ مردان کدام اند؟

برخی سبک های ماساژ دارای طرفداران بیش تری می باشد که در این قسمت این سبک ها را در اختیار شما قرار داده ایم، این سبک ها عبارتند از:

 • ماساژ دیپ تیشو

مزایا ماساژ درمانی

مزایای ماساژ به فیزیکی، عاطفی و روانی تقسیم ‌بندی می ‌شوند که مزایا آن شامل موارد زیر می باشد:

فیزیکی:

 • تسکین تنش، بهبود آرامش و بهبود تنفس آسان و عمیق و بهبود گردش خون و حرکت مایعات لنفی
 • تسکین سفتی و کشش ماهیچه‌ ها و کاهش ناراحتی ‌های دوران بارداری
 • بهبود سریع خستگی عضلانی و کشیدگی رباط‌ ها و کاهش اثر زخم
 • کم شدن درد، ورم و اسپاسم (گرفتگی) ماهیچه ‌ها
 • افزایش انعطاف‌پذیری مفاصل و دامنه حرکت‌ ها و بهبود عملکرد ورزشکاران با درمان آسیب‌ های ورزشی
 • کاهش فشار خون و بهبود وضعیت شکل بدن و افزایش سلامتی و تغذیه پوست
 • افزایش سیستم ایمنی و درمان مسائل اسکلتی عضلانی و توانبخشی بعد از عمل جراحی

عاطفی:

 • افزایش هوشیاری
 • کاهش سطح اضطراب
 • افزایش آگاهی ارتباطی بین ذهن و بدن
 • برطرف کردن نیازهای روحی و ایجاد رضایت و افزایش احساس خوب

روانی:

 • تقویت آرامش ذهنی
 • افزایش ظرفیت تفکر آرام و خلاق
 • ترویج وضعیت آرامش ذهنی
 • کمک به کاهش استرس ذهنی
 • توانایی کنترل سیگنال‌ های استرس و بهبود پاسخ های مناسب

هشدارها و اثرات جانبی ماساژ

ماساژ ممکن است دارای چند خطر جدی باشد، البته ماساژ باید توسط متخصص مجربی انجام شود تا مشکلی برای افراد ایجاد نشود. تعداد صدمات جدی برای این روش بسیار کم گزارش شده است. عوارض جانبی ماساژ ممکن است شامل درد یا ناراحتی موقت، کبودی، تورم و یا حساسیت به روغن باشد. برخی از خطرات آن عبارتند از:

 • برای افراد مبتلا به اختلالات خونریزی یا تعداد پلاکت خون پایین و افراد مبتلا به داروهای کاهش دهنده خون مانند وارفارین نباید ماساژ شدید انجام شود.
 • ماساژ در هر قسمت از بدن نباید انجام شود در نواحی که لخته شدن خون، شکستگی، زخم‌ های باز یا زخم تازه بهبود یافته، عفونت‌ های پوستی یا ضعف استخوانی (از جمله پوکی استخوان یا سرطان) یا جایی که اخیرا جراحی صورت گرفته است، نباید ماساژ انجام شود.
 • برای بیماران مبتلا به سرطان ماساژ توصیه نمی‌ شود، آن ها باید قبل از انجام ماساژ که شامل فشار عمیق یا شدید است، با متخصص انکولوژی صحبت کنند. فشار مستقیم بر روی تومور نباید انجام شود.
 • بانوانی که باردار هستند قبل از ماساژ باید با پزشک زنان مشورت کنند و اگر ایشان مناسب دانستند برای ماساژ مراجعه کنند. در هر صورت ماساژ پا در زنان باردار در تمام طول بارداری به هیچ عنوان مشکلی نداشته و همچنین سبب کاهش تورم در پاهای آن ها می ‌شود.
 • اقدامات احتیاطی در افرادی که دارای شرایط خاصی هستند باید توسط ماساژورها انجام شود. اگر وضعیت پزشکی دارید و مطمئن نیستید که آیا ماساژ برای شما مناسب است، باید حتما قبل از انجام این روش با پزشک خود مشورت کنید و اگر ایشان صلاح دیدند این کار را انجام دهید.
هشدارها و اثرات جانبی ماساژ

از چه روغن هایی برای ماساژ می توان استفاده کرد؟

برای ماساژ ترکیبی از روغن ‌های اسانسی و روغن‌ های حامل یا روغن ‌های پایه مورد استفاده قرار می گیرد. روغن‌ های اسانسی نوعی روغن ‌های غلیظ از گیاهان و گل‌ ها هستند که دارای عطر و خواص گیاهان می باشند و این روغن ها به دلیل غلظت بالایی که دارند باید چند قطره از آن ها را با یک روغن حامل رقیق ترکیب کنید و سپس بر روی بدن استفاده کنید. این روغن‌ ها برای انواع روش های مختلف ماساژ مناسب هستند. به ازای هر قاشق غذاخوری روغن حامل می ‌توانید 5 قطره روغن اسانسی مخلوط کنید. برای ماساژ کل بدن سعی کنید 20 سی سی روغن استفاده کنید که می ‌توانید به آن 6 تا 8 قطره روغن اسانسی اضافه کنید.

سعی کنید این روغن‌ های اسانسی را در بطری ‌های شیشه ‌ای تیره رنگ و دور از نور نگهداری کنید زیرا در نور خورشید فاسد می شوند. اگر بطری شیشه‌ ای حاوی روغن اسانسی خالص را در جای سرد نگهداری کنید، تاریخ مصرف آن تا 3 سال می باشد و می توانید تا 3 سال از آن ها استفاده کنید. وقتی روغن ‌های اسانسی با روغن حامل رقیق می ‌شوند، باید در طول چند ماه مصرف شوند اگر مصرف نکنید ممکن است فاسد شود. سعی کنید از روغن‌ های اسانسی خالص استفاده کنید. از روغن‌ های قلابی و ترکیبی استفاده نکنید زیرا ممکن است عوارض جانبی خطرناک و ناخوشایندی داشته باشند. برای خواندن مطالب بیش تر و دانستن اهداف ماساژ درمانی می توانید به مقاله اهداف و کاربرد ماساژ درمانی مراجعه کنید.

کلام آخر

ماساژ درمانی به معنای دستکاری بافت ‌های نرم بدن می باشد. بافت های بدن که در ماساژ درمانی مورد هدف قرار می گیرند شامل عضلات، بافت همبند، تاندون ‌ها، رباط‌ ها و مفاصل می شوند. ماساژ درمانی سبب کاهش ناراحتی های ناشی از استرس ‌های شغلی روزانه، استفاده بیش از حد از عضلات و بسیاری از دردهای مزمن می شود. ماساژ به دو شکل به افراد ارائه می شود. افراد می توانند خدمات ماساژ را از یک ماساژور حرفه ‌ای دریافت کنند و در حالت دوم نیز افراد می توانند از انواع دستگاه ماساژور برقی استفاده کنند.

از شما بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت جراحتو همواره سعی داشته شما را با نکته هایی برای ماساژ مردان که باید بدانید آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد وارد سایت شوید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

source

توسط blogcheck