بسیاری از افراد برای ضدعفونی کردن فضای داخل دهان خود از دهان شویه استفاده می کنند؛ از این رو می خواهیم 10 تا از بهترین انواع دهان شویه را به شما معرفی کنیم تا به راحتی دهان شویه مورد نظر خود را بیابید و برای ضدعفونی و تمیز کردن فضای داخل دهان خود اقدام کنید؛ دهان شوبه یک مایع است که موجب از بین رفتن باکتری های داخل دهان می شود؛ اگر شما نیز به دنبال یافتن بهترین انواع دهان شویه هستید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا این در زمینه اطلاعات کافی کسب کنید.

دهان شویه چیست؟

همان گونه که می دانید رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که با استفاده از محصولات مختلف از جمله مسواک، خمیردندان، دهان شویه، نخ دندان و غیره می توان کمک بزرگی به حفظ سلامت دهان و دندان کرد؛ یکی از بهترین گزینه ها دهان شویه است؛ دهان شویه یک مایع است که کاربرد آن شستن و تمیز نگه داشتن فضای داخل دهان می باشد.

به طور معمول دهان شویه دارای مواد ضد عفونی کننده می باشد که موجب از بین رفتن باکتری های موجود در دهان می شود؛ برخی از افراد از دهانشویه برای رفع بوی بد دهان شان استفاده می نمایند و برخی دیگر نیز جهت جلوگیری کردن از پوسیدگی دندان از این محصول استفاده می کنند.

به طور کلی باید سعی کنید از هر نوع دهان شویه ای به مقدار بسیار زیاد استفاده نکنید زیرا در صورت گذر زمان سبب آسیب رسیدن به دندان ها می شود؛ درست است که دهان شویه می تواند از دندان ها در برابر هر گونه باکتری محافظت نماید ولی نباید استفاده از نخ دندان و مسواک را فراموش کرد؛ دهان شویه می تواند سطح دندان را تا حدودی تمیز کند اما مسواک و نخ دندان قادر به تمیز کردن فضای داخلی دندان هاست.دهان شویه چیست؟

انواع دهان شویه

به طور کلی دهان شویه ها انواع مختلفی دارند و هر یک از آن ها بنا به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند؛ در ادامه انواع آن ها را برای شما ذکر خواهیم کرد :

1 . دهانشویه های آنتی باکتریال و ضدعفونی کننده :

بیشتر مواقع از این نوع دهانشویه ها برای موارد درمانی استفاده می شود و پس از پایان یافتن جراحی یا درمان کردن دهان و دندان مورد استفاده قرار می گیرند؛ دهانشویه هایی که آنتی باکتریال هستند، دارای کلرهگزیدین گلوکونات می باشند که موجب متوقف شدن رشد باکتری و میکروب ها در دهان می شوند.

کسانی که جراحی لثه انجام می دهند یا به بیماری های پریودنتال مبتلا هستند و  کسانی که نفسشان بد بو است، می توانند از دهانشویه هایی که ضدعفونی کننده اند، استفاده کنند؛ این نوع دهانشویه ها دارای مقداری الکل هستند و موجب خشک شدن و تغییر یافتن رنگ دندان ها می شوند؛ این نوع از دهانشویه ها تنها باید طی درمان مصرف شوند و از مصرف کردن بی رویه آن جلوگیری کرد.

2 . دهانشویه های بهداشتی و زیبایی :

از این نوع دهان شویه برای موارد درمانی استفاده نمی شود زیرا تنها جهت خوش بو کردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد؛ دهان شویه بهداشتی زیبایی نمی تواند از دندان ها در مقابل باکتری ها و پلاک های دندانی محافظت نماید؛ در صورتی که می خواهید در یک میهمانی مهم شرکت کنید یا یک ملاقات بسیار جدی و مهم دارید، از این نوع دهان شویه استفاده کنید تا دهان تان خوشبو شود؛ به طور معمول پس از غذا خوردن، اثر این دهان شویه ها از بین می رود.

3 . دهانشویه های گیاهی یا طبیعی :

به طور معمول این نوع از دهانشویه ها در منزل و داروخانه ها موجود هستند؛ اکثر کسانی که تمایلی به استفاده از دهان شویه مصنوعی ندارند می توانند، مقداری نمک را در آب ولرم حل کنند و آن را در دهان خود بچرخانند؛ در ضمن محلول سرکه و نمک نیز دهانشویه ای طبیعی می باشد که عملکرد بسیار خوبی دارد.

4 . دهانشویه های فلورایدی :

در مقایسه با بسیاری از دهان شویه های دیگر، دهان شویه فلورایدی طرفداران بسیار زیادی دارد؛ این نوع دهان شویه دارای فلوراید است که موجب حفظ دندان ها در برابر هر نوع پوسیدگی می شود و ایمنی دندان ها را بیشتر می کند؛ در صورت استفاده از این دهان شویه، دندان ها تقویت می شوند؛ نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید این است که نباید از این دهان شویه بسیار زیاد استفاده کرد زیرا آسیب جدی به دندان ها وارد می شود.

هر یک از دهان شویه های ذکر شده در داروخانه ها بدون نسخه به فروش می رسند اما بهتر است پس از مشورت با بهترین جراح دندانپزشک در ایران اقدام به خرید محصول کرد.

انواع دهان شویه

نحوه استفاده از دهان شویه

به طور معمول نحوه استفاده از هر یک از دهان شویه ها به شرح زیر می باشند :

 • شما باید ابتدا با استفاده از مسواک و نخ دندان، دندان های خود را تمیز کنید؛ در صورتی که برای دندان های خود از خمیر دندان فلوراید دار استفاده می نمایید، باید پس از مسواک زدن مدت زمانی صبر کنید زیرا اگر دهان شویه دقیقا بعد از خمیر دندان مورد استفاده قرار گیرد، موجب از بین رفتن فلوراید غلیظ خمیر دندان می شود.
 • باید با دقت بروشور محصول را بخوانید و به اندازه ای که ذکر شده از دهان شویه استفاده کنید؛ به طور معمول بین ۳ الی ۵ قاشق چایخوری کافی است.
 • مقداری از آن را در دهان تان بریزید و آن را در دهان بچرخانید؛ سعی کنید دهان شویه را قورت ندهید زیرا در صورت بلعیدن آن، هیچ تاثیری بر روی دهان و دندان نمی گذارد.
 • باید به مدت ۳۰ ثانیه آن را داخل دهان تان غرغره کنید و پس از آن به بیرون بریزید.

10 تا از بهترین انواع دهان شویه را بشناسید!

دهان شویه لیستریندهان شویه لیسترین

دهان‌شویه لیسترین یکی از بهترین انواع دهان شویه است که خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد و می تواند باکتری های موجود در دهان را تقریبا به طور کامل از بین ببرد؛ این دهان شویه به بخش هایی از دهان که مسواک توانایی تمیز کردن ندارد، نفوذ می کند؛ در این دهان شویه فرمولاسیون مخصوصی وجود دارد که شامل چهار روغن مهم و ضروری می باشد؛ دهان شویه لیسترین می تواند با بیماری های لثه مبارزه کند و از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کند.

در ترکیبات دهان شویه لیسترین موادی از جمله منتول، تیمول و اکالیپتول در الکل وجود دارند؛ از جمله عوارض جانبی که ممکن است این دهان شویه به همراه داشته باشد، سوزش بسیار خفیف مخاط دهان و در ضمن تغییر کردن رنگ خارجی بر روی دندان ها به میزان بسیار کم می باشد؛ لازم به ذکر است این محصول اولین دهان شویه ای است که دارای خاصیت آنتی پلاک و آنتی ژنژیویت است که مورد تائید انجمن دندانپزشکی آمریکا ( ADA ) قرار گرفته است؛ طبق توصیه پزشکان بهتر اسن این دهان شویه دو بار در روز، به مدت زمان 30 ثانیه و به میزان حدودا 15 میلی لیتر در دهان قرقره کنید.

دهان شویه وی واندهان شویه وی وان

دهان شویه وی وان یکی از بهترین انواع دهان شویه است که بیس ترکیبات آمونیوم دارد؛ در این دهان شویه یک ماده CPC وجود دارد که ترکیبی فعال جهت کشتن باکتری ها است؛ این ماده نسبت به غشا سلولی باکتری ها واکنش نشان می دهد و سبب از هم رفتن آن ها می شوند؛ طبق مطالعاتی که در رابطه با این دهان شویه ها انجام شده، آن ها 14% الی 24% در کاهش یافتن پلاک و ژنژیویت تاثیر می گذارند؛ می توان از این دهان شویه دو مرتبه در روز و هر سری 30 ثانیه استفاده کرد؛ این دهان شویه با طعم نعناع گزینه مناسبی برای رفع مشکلات دهان و دندان است.

دهان شویه اورال بیدهان شویه اورال بی

دهان شویه اورال بی جزء بهترین انواع دهان شویه است که گزینه بسیار مناسب برای بزرگسالان می باشد؛ این دهان شویه حاوی فلوراید است که می تواند دندان ها را به خوبی تمیز و سفید کند؛ دهان شویه اورال بی ساخته کشور آلمان است که مورد تائید بسیاری از افراد قرار گرفته است؛ حجم این دهان شویه برابر 250 میلی لیتر است که برای استفاده طولانی مدت مناسب می باشد.

دهان شویه اورال بی می تواند موجب تقویت مینا دندان شود و از به وجود آمدن جرم بر روی دندان ها جلوگیری کند؛ کسانی که لثه های بسیار حساس دارند می توانند از این دهان شویه استفاده کنند و عفونت لثه های خود را از بین ببرند؛ به دلیل رایحه خنکی که این محصول دارد موجب خوشبو شدن دهان می شود.

دهان شویه ایرشادهان شویه ایرشا

دهان شویه ایرشا یکی از بهترین انواع دهان شویه در بازار است که می تواند جرم ها و پلاک دندان را به خوبی برطرف کند؛ در ضمن این محصول توانایی تمیز و سفید کردن دندان ها را دارد و به دلیل ترکیبات موجود در این دهان شویه، موجب ضدعفونی شدن محیط دهان و دندان می شود و میکروب هایی که مولد بوی بد دهان اند را از بین می برد؛ در صورت استفاده از دهان شویه ایرشا طراوت و شادابی در دهان ایجاد می شود.

دهان شویه ایرشا فلوراید دارد و از این رو پوسیدگی اولیه دندان را ترمیم می کند و موجب افزایش یافتن مقاومت مینای دندان می شود؛ این دهان شویه به دلیل PH مناسبی که با محیط دهان دارد برای استفاده روزانه بسیار مناسب است؛ همچنین این محصول فاقد الکل است و سوزش و تحریک مخاط دهان ایجاد نمی کند.

دهان شویه بنسردهان شویه بنسر

دهان شویه بنسر حاوی سدیم فلوراید است و جزء بهترین انواع دهان شویه می باشد؛ در این دهان شویه پلی سوربات وجود دارد که به تقویت کردن دندان ها کمک بزرگی می کند؛ فلورایدی که در این دهانشویه موجود است با مینا و عاج دندان تماس پیدا می کند و در صورت ترکیب با کلسیم و فسفری که دارد موجب به وجود آمدن فلور آپاتیت می شود.

این ماده در مقایسه با هیدروکسی آپاتیت در برابر پوسیده شدن بسیار مقاوم تر است و در ضمن فلوراید روند ترمیم دوباره سطح دندان های پوسیده را سرعت می بخشد و کمک بزرگی به عکس شدن روند تخریب می کند و سبب افزایش یافتن سطح دندان می شود.

دهان شویه میسویکدهان شویه میسویک

دهان شویه میسویک یکی از بهترین انواع دهان شویه می باشد که می تواند موجب تمیز و پاک شدن حفره‌ها و نقاطی شود که مسواک تماس کمتری با آن ها دارد؛ این دهان شویه از جمع شدن میکروب و آلودگی ها جلوگیری می کند و سبب افزایش مقاومت و سلامت دندان ها می شود؛ این محصول از به وجود آمدن خونریزی و ملتهب شدن لثه ها جلوگیری می‌کند؛ در ضمن دهانشویه میسویک موجب از بین رفتن پلاک دندان‌ها می شود و دهان را بسیار خوشبو می‌کند و دندان‌ها را در مدت 7 روز سفید می‌کند.

دهان شویه میسویک از خاصیت سفید کنندگی و ضد حساسیت برخوردار است؛ این دهان شویه دارای عصاره گل بابونه، نعنا و گیاه مسواک است حفره های دهان را به خوبی تمیز و پاک می کند.

دهان شویه فوکسدهان شویه فوکس

دهان شویه فوکس یکی از بهترین انواع دهان شویه در سال 2022 است که جزء محصولات بسیار پرفروش این برند می باشد؛ در این دهان شویه سدیم مونو فلوئورو فسفات و زایلیتول وجود دارد که موجب افزایش مقاومت دندان ها می شود؛ این محصول دارای زایلیتول است که از رشد کردن باکتری ها درون پلاک دندان جلوگیری می کند؛ در این محصولات ترکیباتی وجود دارد که از پوسیده شدن دندان و به وجود آمدن التهابات و امراض لثه خودداری می کند.

دهان شویه فوکس می تواند رشد استرپتوکوک موتان را به تاخیر بیندارد و اسیدلاکتیک پلاک را کاهش دهد؛ این محصول کمک بزرگی به بهبود یافتن عمل رمینرالیزاسیون دندان می کند و باکتری های مضری که در محیط دندان ها وجود دارند را از بین می برد؛ این دهان شویه می تواند محیط دندان را بسیار سریع خوشبو کند.

دهان شویه آکوپدهان شویه آکوپ

دهان شویه آکوپ یکی از بهترین انواع دهان شویه است که حجم آن برابر با 300 میلی لیتر است؛ این دهان شویه برای افراد بزرگسال مناسب می باشد و هیچ طعم و اسانس خاصی ندارد؛ این دهان شویه از مزایا و فواید بسیار زیادی برخوردار است به عنوان مثال می تواند دهان و دندان را به خوبی تمیز و پاک کنند و در ضمن از خاصیت سفید کنندگی بسیار قوی برخوردار است.

دهان شویه آکوپ در کشور ایران ساخته شده است که سازمان غذا و دارو این محصول را تائید کرده و مصرف آن را به مردم توصیه می کند؛ این دهان شویه می تواند از سلامت لثه ها به خوبی محافظت کند و موجب استحکام و تقویت مینای لثه ها شود؛ در صورت استفاده از این دهان شویه فلور میکروبی دهان کنترل می شود و پلاک و جرم دندان کاهش می یابد؛ این محصول می تواند دهان را خوشبو کند.

دهان شویه ایروکسدهان شویه ایروکس

دهان شویه ایروکس یکی از بهترین انواع دهان شویه می باشد؛ این محصول آنتی پلاک است که می تواند اتصال پلاک میکروب به سطح دندان را سست کند و از به وجود آمدن پلاک و پوسیده شدن دندان ها جلوگیری نماید؛ در صورت استفاده از این محصول دهان خشک نمی شود و روند بهبود یافتن رخم های داخل دهان به سرعت پیش می رود؛ در صورت قرقره کردن این دهان شویه پیش از مسواک زدن، سبب آزاد سازی پلاک های دندان می شود که در صورت استفاده از مسواک این پلاک ها جدا می شوند.

دهان شویه ایروکس برای هر یک از افراد بزرگسال گزینه بسیار مناسبی می باشد؛ در این محصول هیچ گونه طعم و فلورایدی به کار نرفته است و البته می تواند سلامت دهان و دندان را به خوبی حفظ نماید؛ این ویژگی های دهان شویه ایروکس موجب شهرت این محصول بین مردم شده است.

دهان شویه سنسودایندهان شویه سنسوداین

دهان شویه سنسوداین دارای طعم نعناع است که برای افراد بزرگسال گزینه بسیار مناسبی می باشد؛ در ترکییات این محصول فلوراید و الکل وجود ندارد که می تواند پلاک های دندان ها را از بین ببرد؛ البته این محصول قدرت سفید کنندگی ندارد و برای استفاده روزانه مناسب است؛ دهان شویه سنسوداین در کشور آمریکا ساخته شده است و مورد تائید سازمان غذا و دارو می باشد؛ در صورت استفاده از این محصول فضای دهان خوشبو می شود؛ این دهان شویه یکی از بهترین انواع دهان شویه در سال 2022 است.

مزایای استفاده از دهان شویه

استفاده از بهترین انواع دهان شویه مناسب دهان و دندان با مزایا و فواید بسیار زیادی همراه است که این مزایا خود موجب جلب توجه بسیاری از افراد شده است؛ در ادامه آن ها را برای شما ذکر خواهیم کرد :

 1. هانشویه موجب کاهش بوی بدن دهان می شود.
 2. دهانشویه‌ ای که حاوی فلوراید باشد می‌تواند از پوسیده شدن دندان ها پیشگیری کند و در ضمن از مینای دندان محافظت نماید و با پلاک‌های روی دندان مبارزه کند.
 3. دهانشویه سبب کاهش احتمال بروز التهاب لثه می شود.
 4. دهان شویه ای که حاوی الکل نباشد میوجب جلوگیری از خشکی دهان می شود.
 5. دهان شویه زخم‌های دهانی را التیام می بخشد.
 6. دهان شویه دندان‌ها را سفید و براق می کند.
 7. دهان شویه خانگی حاوی جوش شیرین برای حفظ سلامت دهان مفید می باشد.
 8. دهان شویه خانگی حاوی آب و نمک هم کمک شایانی به سلامت دهان و دندان می کند.

پس از ایمپلنت دندان باید از چه دهان شویه ای استفاده کرد؟

ممکن است پس از انجام ایمپلنت دندان، دهان بوی بدی داشته باشد که در صورت استفاده از دهان شویه مخصوص این بو کاهش می یابد؛ این نوع دهان شویه از به وجود آمدن پلاک مابین دندان ها جلوگیری می کند و سبب از بین رفتن باکتری ها و قارچ ها می شود.

دهانشویه ای که مخصوص ایمپلنت است، باید پس از انجام جراحی ایمپلنت برای محافظت و مراقبت ثانویه مورد استفاده قرار گیرد و از به وجود آمدن باکتری، پلاک، و تولید بوی بد دهان جلوگیری نماید.

در صورتی که برای دندان های خود از روش ایمپلنت استفاده کرده اید، باید دهان شویه مخصوص مصرف کنید؛ دهان شویه ای الکل ندارد می تواند گزینه مناسبی برای این دندان ها باشد، اگر این دهان شویه به صورت مرتب استفاده شود سبب کاهش پوسیدگی و عفونت های دندان می شود و بهترین تاثیر را بر روی دندان می گذارد.پس از ایمپلنت دندان باید از چه دهان شویه ای استفاده کرد؟

عوارض جانبی استفاده از دهان شویه

استفاده از بهترین انواع دهان شویه نیز ممکن است موجب بروز برخی عوارض جانبی شود؛ در صورتی که افراد از دهان شویه حاوی الکل بسیار زیاد به صورت مکرر و طولانی استفاده کنند، سبب بروز سوزش در گونه‌ها‌، دندان ها‌ و لثه‌ها می شود؛ در صورتی که دهانشویه‌ها بلعیده شوند یا بیش از اندازه توسط کودکان استفاده شوند، ممکن است سبب بروز مسمومیت شوند.

اگر یک کودک وزنش برابر 12 کیلو گرم باشد و 140 الی 280 گرم از دهانشویه دارای الکل را بخورد، می تواند کشنده باشد؛ اکثر دهانشویه‌های حاوی فرمول غلیظ‌تر زخم و آفت در دهان ایجاد می کنند و در ضمن موجب بروز حساسیت در ریشه دندان، لکه‌های تیره رنگ در دندان، درد، بی‌حس شدن یا تغییر طعم دهان می شوند.

ممکن است برخی از دندان پزشکان جهت درمان کردن برخی از بیماری های دهان و دندان و پاک کردم فضای داخل دهان، دهان شویه ای که حاوی آب اکسیژنه می باشد را تجویز کند؛ این دهان شویه می تواند اثرات مثبتی بر روی دهان و دندان بگذارد ولی استفاده‌ طولانی مدت از این نوع دهان‌شویه‌ سبب تحریک شدن بافت نرم، از بین رفتن کلسیم در سطح دندان‌ و در ضمن به وجود آمدن لکه‌های سیاه رنگ بر روی زبان می‌گردد.

کلام آخر

دهان شویه جزء محصولات بهداشتی می باشد که کمک بزرگی به حفظ سلامت دهان و دندان می کند؛ دهان شویه انواع مختلفی دارد که هر یک از آن ها بر روی تقویت لثه ها و از بین رفتن پلاک و جرم دندان ها و غیره اثر می گذارند؛ بسیاری از افراد از دهان شویه استفاده می کنند، از این رو مطالب مفیدی در رابطه با دهان شویه در اختیار شما قرار دادیم و در ضمن سایت جراحتو 10 تا از بهترین انواع دهان شویه را به شما معرفی کرد تا به راحتی و با اطلاعات کافی اقدام به خرید دهان شویه کنید.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار ممنون و متشکر هستیم و در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با دهان شویه دارید می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

source

توسط blogcheck