معاون وزیر خارجه تاکید کرد، این مردم فلسطین هستند که باید درباره آینده خود تصمیم بگیرند.

به گزارش ایسنا، علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه بعد از ظهر امروز (شنبه) در حاشیه همایش بین‌المللی تهران درخصوص فلسطین در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از اولویت‌های ایران این است که درخصوص فلسطین مردم این کشور تصمیم‌گیر باشند.

وی گفت: اینکه دولت‌های دیگر بخواهند درباره فلسطین تصمیم بگیرند، هیچ توجیهی ندارد. مردم فلسطین نیاز به قیم ندارند. همانطور که دموکراسی برای مردم کشورهای اروپایی مطلوب است، چرا برای مردم فلسطین نباید دموکراسی باشد؟ انتخاب مردم فلسطین، تنها گزینه برای آینده فلسطین است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: مردم ۷۵ سال با طرح‌های مختلف برخی کشورها به ویژه آمریکایی‌ها مواجهه بودند. آمریکایی‌ها نمی‌خواهند بپذیرند که مردم فلسطین حق انتخاب دارند. می‌خواهند انتخابی که در چارچوب منافع خودشان است را به مردم فلسطین تحمیل کنند و تصور می‌کنند که می‌توانند مردم دنیا را فریب بدهند.

باقری خاطرنشان کرد: واقعیتی که در عملیات طوفان الاقصی خودش را نشان داد، این بود که مردم فلسطین ممکن است محاصره را تحمل کنند ولی حاضر نیستند موجودیتشان مخدوش شود.

وی گفت: به نظر ما آن چیزی که می‌تواند راه حل پایدار باشد، این است که همه در مقابل مردم فلسطین سر تسلیم فرود بیاورند و اجازه بدهند مردم فلسطین به عنوان صاحبان اصلی در یک همه پرسی عادلانه شرکت کنند و تصمیم بگیرند.

باقری در واکنش به حذف متمم توقف جنگ علیه غزه توسط آمریکا در شب گذشته گفت: آمریکا بارها در راستای منافع خود و تضمین منافع صهیونیستها به ناحق از حق وتو علیه فلسطین استفاده کرده است.

وی ادامه داد: نگاه آمریکا در مناسبات جهانی نگاه عدالت محور نیست بلکه مبنای نگاه آنها منافعشان است و تلاش می‌کنند این منافع را تبدیل به مولفه‌های نظم بین‌المللی کنند لذا دیگر بازیگران با آمریکا به مقابله بر می‌خیزند و در هر شرایطی که آمریکا بخواهد نظم خود را بر دنیا تحمیل کند ما مواجه با ناپایداری نظم هستیم. بنابراین این وتوها هم در همان چارچوب است.

معاون سیاسی وزیرخارجه افزود: آمریکایی‌ها در این ۷۵ روز نتوانستند وارد مسیر درستی شوند و به گونه‌ای هدایت شوند تا چارچوبی را ارائه دهند که مورد قبول کشورهای دنیا باشد.

وی گفت: آنها می‌خواهند چیزی را به جامعه بین‌الملل تحمیل کنند که فقط تامین کننده منافع خودشان است و در این چارچوب از حق وتو برای این تحمیل استفاده می‌کنند.

باقری همچنین در ارتباط با موضوع مقاومت گفت: مقاومت یک مولود در منطقه است که هویت و شخصیت مخصوص خود را دارد.

وی تاکید کرد: مقاومت در فلسطین، لبنان و سوریه بر اساس یک سری اصول رفتار می‌کند و تصمیم می‌گیرد.

وی افزود: مقاومت یک رکن انکارناپذیر ثبات و امنیت در منطقه است. کارویژه عمومی مقاومت که امنیت سازی در منطقه است، اکنون یک واقعیت است. مقاومت با همه طرفیت خودش در حال تلاش است تا امنیت را برقرار کند.

انتهای پیام

source

توسط