به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، رضا مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش، در گردهمایی فرزندان شاهد و ایثارگر شهر تهران اظهارکرد: فرهنگ ایثار و شهادت فرهنگی است که خدمت در این مسیر توفیق می‌خواهد.

وی شهدا را مظهر بصیرت، دشمن شناسی، کیاست، محبت و فداکاری برشمرد و افزود: اگر بصیرت و دشمن شناسی این شهدای عزیز نبود اکنون چنین جامعه آباد و امنیت پایدار را نداشتیم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه شهدا گوهرهای یک جامعه هستند، تصریح کرد: احترام به خانواده شهدا، یکی از حداقل‌تری کارهایی است که باید در قبال ایثار آنان انجام داد، چرا که شهدا محبت خودشان را نه به خانواده‌شان، بلکه به کل خانواده ایرانیان نشان دادند.

صحرایی با اشاره به نامگذاری برخی اقدامات در دستگاه‌ها به نام شهدا گفت: با این اقدام مرام، مسلک و مسیر شهدا را یادآوری می‌کنیم؛ در آموزش و پرورش ده‌ها طرح به نام  شهیدی که مصداق آن کار هست، نام گذاری شده است تا الگوی زنده و روز آمد جلوی چشمان ما قرار گیرد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال طرح شهید روح الله عجمیان این شهید مظلوم که ناجوانمردانه سال گذشته به شهادت رسید، اکنون به یک مرام و مسلک تبدیل شده است و طرحی در سازمان نوسازی مدارس به نام این شهید والامقام است که ۱۰۰ هزار کلاس درس  شاداب‌ سازی شده‌اند. همچنین طرح‌هایی به نام شهید آرمان و یا سیدالشهدای مقاومت، که اکنون به مکتب حاج قاسم تبدیل شده است.

وزیر آموزش و پرورش شهدا را مظهر وطن دوستی دانست و افزود: شهدای گرانقدر ما باید الگوی دانش آموزان باشند.

وی در ادامه به تبیین دشمنی دشمنان فطرت و انسانیت در جهان پرداخت و افزود: جریانی در دنیا به دنبال انحراف بشریت است، آزادی، آزادگی و انسانیت بر مبنای فطرت پاک را از انسان می‌خواهد بگیرد و جوانان ما باید مسیر خودشان را از فرهنگ شهدا و ایثارگران به دست بیاورند.

صحرایی با بیان اینکه دشمن به شدت در تلاش است تا سرمایه فرهنگ شهدا را از ما بگیرد افزود: دو امر در وصیت‌نامه‌ها و توصیه‌های شهدا بسیار تاکید شده است؛ اول ولایت فقیه که ترجمه حضور مکتب اهل بیت و اجرای آن در جامعه است و دیگری مسئله حجاب است.

 وی در پایان با بیان اینکه باید با گرامی‌داشت نام و یاد شهدا، دین و حق آن‌ها را ادا کنیم، تصریح کرد: آن چیزهایی که برای شهدا مهم بوده باید برای ما مهم باشد، موضوع انسجام و اتحاد ملت حول محور ولایت فقیه تاکید شده است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش؛ وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اهداف سند تحول بنیادین در رشد شخصیت نوجوانان افزود: در این سند ۴۰ ویژگی برای رشد کودکان و نوجوانان پیش بینی شده است که  این ویژگی‌ها در شخصیت شهدا بوده است. شهدا مظهر شجاعت، شهامت، خانواده دوستی، سلامت جسمانی و روحی و رابطه با خدا بودند و این امر هدف والای اجرای سند تحول در تربیت دانش آموزان است.

پایان پیام/

source

توسط