نماینده اسلامگرای پارلمان ترکیه در سخنرانی طولانی خود در صحن پارلمان این کشور از «دورویی» اردوغان در مقابل اسرائيل گله کرد. او همچنین با خواندن شعری از یک متفکر و شاعر ترک نسبت به تبعات آن چه بر سر فلسطینی‌ها می‌آید، هشدار داد: «از خشم خدا در امان نخواهید ماند.» او بلافاصله دچار حمله قلبی شد.

حسن بیتمز، نماینده مجلس ترکیه و عضو حزب سعادت، هنگام سخنرانی در نشست عمومی پارلمان ترکیه دچار حمله قلبی شد. او در سخنرانی طولانی خود بارها رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه را به دلیل سیاست‌های دوگانه و دورویی‌اش در برابر اسرائیل مورد انتقاد قرار داد. رئیس پارلمان نیز یکی دو بار میکروفون آقای بیتمز را به دلیل طولانی شدن سخنرانی قطع کرد. 

او با نشان دادن تصاویر پیشین از دیدارآقای اردوغان و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از او خواست تا در عمل به تجارت و روابط اقتصادی با اسرائیل پایان دهد. او در بخش دیگری از سخنرانی‌اش تصاویری از جوانی آقای اردوغان در آمریکا نشان داد. در آن تصویر بیتمز اشاره کرد که اردوغان میهمان لابی اسرائیل بوده و از آنها هدیه‌ای دریافت کرده است. 

حسن بیتمز در سخنرانی خود بارها از اردوغان می‌خواهد به جای انتقاد از اسرائیل در فضای عمومی و ادامه رابطه با اسرائیل در عمل، کار را یکسره کرده و به هرگونه رابطه تجاری و اقتصادی با این کشور پایان دهد.

انتقاد مکرر حزب سعادت از اردوغان

نمایندگان دیگر پارلمان ترکیه که حزب اسلامگرای سعادت هستند، بارها تا کنون به اردوغان برای کاهش و قطع رابطه با اسرائیل هشدار داده‌اند.

این سخنان و نقدها در شرایطی مطرح می‌شود که آقای اردوغان از جمله رهبران سیاسی جهان به شمار می‌آید که از شروع جنگ بارها رفتار دولت اسرائیل در قبال فلسطینی‌ها را به نقد کشیده و از حماس دفاع کرده است.

خواندن بخشی از شعر سزای کاراکوچ، شاعر و متفکر اهل ترکیه

در بخش پایانی سخنرانی، آقای بیتمز شعری از سزای کاراکوچ، شاعر و متفکر اهل ترکیه خواند و نسبت به تبعات آنچه که بر سر فلسطینی‌ها می‌آید، هشدار داد.

متن شعری که این نماینده اسلامگرای پارلمان ترکیه خواند به این شرح است: 

«آنها فکر می‌کنند اگر سکوت کنیم مشکلی پیش نمی‌آید، اما اگر ما سکوت کنیم، تاریخ سکوت نخواهد کرد، حتی اگر تاریخ سکوت کند، حقیقت ساکت نخواهد ماند، حتی اگر بتوانند از شر عذاب وجدان خود خلاص شوند، آنها از مجازات تاریخ در امان نخواهند بود، حتی اگر از عذاب تاریخ نجات بیابند نیز از خشم خدا در امان نخواهند ماند.»

در پایان سخنرانی آقای بیتمز به روی زمین می‌افتد و نمایندگان مجلس برای کمک به او به سرعت به سمت جایگاه سخنرانی شتافتند. او بیست دقیقه بعد به بیمارستان منتقل شد. به گفته فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه، آقای بیتمز در بیمارستان بستری شده و وضعیت او «بسیار وخیم» است.

source

توسط