فرزندان نرگس محمدی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل که قرار است روز یکشنبه در اسلو، پایتخت نروژ این جایزه را به نیابت از مادرشان دریافت کنند، می‌گویند به مبارزات مادرشان برای دفاع از حقوق زنان افتخار می‌کنند. با این وجود نگرانند که دیگر هرگز نتوانند مادرشان را ملاقات کنند.

نرگس محمدی با ۵۱ سال سن، هم اکنون در حال سپری کردن دوران محکومیت خود در زندان اوین تهران به اتهاماتی از جمله «تبلیغ علیه نظام» است. 

او در تاریخ ششم اکتبر به عنوان برنده امسال جایزه صلح نوبل انتخاب شد؛ موضوعی که انتقاد جمهوری اسلامی را به همراه داشت.

علی و کیانا رحمانی، فرزندان دوقلوی ۱۷ ساله نرگس محمدی که دور از وطن خود در پاریس زندگی می‌کنند، قرار است این جایزه را در تالار شهر اسلو دریافت و به نیابت از مادرشان سخنرانی کنند.

خانم محمدی در نامه‌ای که بطور مخفیانه از داخل زندان به بیرون فرستاد و توسط شبکه تلویزیون «اس‌تی‌وی»سوئد منتشر شد، نوشته است که به مبارزه برای حقوق بشر ادامه خواهد داد؛ حتی اگر این کار منجر به مرگ او شود. 

او در عین حال گفته است که خیلی دلتنگ فرزندانش شده است.

کیانا رحمانی که آخرین بار هشت سال پیش مادرش را دیده، روز شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر اسلو گفت: «وقتی صحبت از دیدار دوباره او می‌شود، شخصا خیلی بدبین هستم. شاید ۳۰ یا ۴۰ سال دیگر او را ببینم، اما فکر می‌کنم دیگر او را نخواهم دید. مهم نیست زیرا مادرم همیشه در قلب من و در کنار خانواده‌ام زندگی خواهد کرد.»

علی، پسر خانم محمدی نیز گفت که از همان دوران کودکی پذیرفته که خانواده‌اش قرار است جدا از هم زندگی کنند، اما همچنان به دیدار دوباره با مادرش خوشبین است.

او گفت: «حتی اگر دیگر او را نبینیم، همیشه به او افتخار می‌کنیم و به مبارزه‌ خودمان ادامه می‌دهیم.»

تقی رحمانی، همسر خانم محمدی نیز در این نشست خبری گفت که این جایزه حتی اگر شرایط را برای نرگس محمدی سخت‌تر کند نیز صدای رساتری به او خواهد داد.

آقای رحمانی که در مراسم روز یکشنبه شرکت می‌کند، افزود: «این یک جایزه سیاسی است و به همین دلیل فشار بیشتری بر نرگس وارد می‌شود، اما در عین حال فضایی برای بازتاب صدای مردم ایجاد می‌کند.»

نرگس محمدی نوزدهمین زنی است که برنده این جایزه تقریبا یک میلیون دلاری می‌شود و پنجمین فردی است که در زمان بازداشت آن را به دست می‌آورد.

این جایزه در سالگرد مرگ آلفرد نوبل در تاریخ ۱۰ دسامبر ۱۸۹۵ اعطا می‌شود.

source

توسط