بر اساس اعلام روابط عمومی ایرانسل این شرکت قصد دارد از هوش مصنوعی در خدماتش استفاده کند. به نظر می‌رسد هوش مصنوعی ایرانسل می‌تواند در مصرف برق صرفه‌جویی کند.

بر اساس گزارش روابط‌ عمومی ایرانسل، این اپراتور با تکیه بر مهندسین داخلی و با استفاده از نرم‌افزاری مبتنی بر هوش مصنوعی سعی دارد میزان تاب‌آوری در شرایط بحرانی را افزایش داده و همچنین در مصرف برق صرفه‌جویی می‌کند.


ادامه مطلب در ادامه

بیشتر بخوانید:


هوش مصنوعی ایرانسل

ایرانسل اعلام کرده با استفاده از نرم‌افزاری مبتنی بر هوش مصنوعی بدون نیاز به سخت افزار و تنها با استفاده از الگوریتم های ماشین سیستم مدیریت مصرفی را برنامه ریزی کرده که حتی در شرایط بحرانی هم مصرف برق را کاهش دهد.

هوش مصنوعی ایرانسل
هوش مصنوعی ایرانسل

سیستم مدیریت مصرفی ایرانسل با هدف افزایش میزان تاب آوری این اپراتور طراحی شده است. ایرانسل با تکیه بر مهندسین داخلی سیستمی را طراحی کرده که با میزان ترافیک سایت ارتباطی، میزان مصرف سایت و عوامل دیگر، با تشخیص هوشمند و اجرای تغییراتی مانند کاهش توان یا تغییر لایه فرکانسی در سایت، انرژی را کنترل می‌کند که در نهایت موجب صرفه‌جویی در مصرف برق می‌شود.

ویژگی جالب سیستم مدیریت مصرفی ایرانسل این است که حتی با وجود قطعی برق سایت‌های ارتباطی از دسترس خارج نمی‌شوند و پایش مداوم ولتاژ سیستم و همچنین جریان مصرفی، میزان تحمل باتری‌ها را برآورد کرده و با تناسب آن تجهیزات تکنولوژی غیرضروری را از کار می‌اندازد و باقی توان باتری‌ها را تا حد امکان صرف استفاده از سایت‌های وابسته می‌کند.

سیستم مدیریت مصرفی ایرانسل تاکنون موفق شده میزان مصرفی چند شهر را تا 10 درصد کاهش دهد. البته این سیستم هنوز به بهره‌برداری کامل نرسیده است ولی در فاز نخست این سیستم و به کارگیری تدریجی آن برآورد شده است که بر روی بیش از 10 هزار سایت ارتباطی ایرانسل با قابلیت نصب نرم‌افزارهای مرتبط، صرفه‌جویی سالانه بیش از 30 هزار مگاوات/ساعت در شبکه برق کشور ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید: 

نظر شما درباره‌ی هوش مصنوعی ایرانسل چیست؟ لطفا دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها به اشتراک بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

source

توسط