در سال 2015 که هنوز خودروهای برقی مثل امروزه فراگیر نشده بودند، شرکت مورگان از یک مدل آزمایشی به نام EV3 رونمایی کرد. قرار بود این خودروی سه چرخ که براساس پلتفرم مشترک با محصول فعلی این شرکت ساخته شد، از سال 2016 وارد خط تولید شود. با وجود ثبت پیش سفارش از تعدادی خریدار، مورگان برنامه تولید EV3 را به علت ناتوانی تامین‌­کننده، لغو کرد.

در سال 2022، یک سه چرخه جدید به نام سوپر 3 توسط مورگان معرفی شد که پیشرانه 1.5 لیتری ساخت فورد را به همراه داشت. اکنون مورگان یک نمونه آزمایشی و برقی به نام XP-1 را براساس سازه مشترک با سوپر 3 طراحی کرده است.

طراحی سیستم برقی این خودرو به Matt Houle محول شد، که دو سال قبل به مورگان پیوست. مجموعه باتری این خودرو نیز توسط شرکت بریتانیایی Fellten تامین شده است.

مورگان XP-1

آقای Matt Houle از دقت مورگان در کیفیت قطعات این خودرو خبر داده است، تا به گفته­ ایشان، انتظارات مشتریان از یک خودروی اسپرت برقی ساخت مورگان را برآورده کند.

به گفته­ مجله اتوکار، مورگان XP-1 فقط 60 کیلوگرم از همتای درون‌سوز خود سنگین­‌تر شده و وزن کلی آن از 700 کیلوگرم بیشتر نیست. پیشرانه کوچک برقی با 136 اسب­‌بخار قدرت، در بخش میانی بدنه نصب و به محور عقب متصل شده است. مجموعه باتری 33 کیلووات ساعت نیز برد حرکتی 240 کیلومتر را فراهم خواهد کرد.

فرم بدنه مورگان سوپر 3 به علت نصب دو چرخ در بخش جلو، ضریب آیرودینامیک 0.65 را به ثبت رسانده است، اما طراحان مورگان با بستن منافذ و تغییر در فرم چرخ‌ها و بدنه توانسته­‌اند ضریب درگ بدنه مورگان XP-1 را به 0.42 کاهش دهند.

طراحی صفحه نشان­‌دهنده ها هم مطابق با پیشرانه خودرو تغییر کرده است.

مورگان XP-1

یک سال برای ساخت نمونه آزمایشی مورگان XP-1 زمان صرف شده است، درحالی‌که بررسی‌های فنی پیشرانه، شاسی و سایر بخش‌ها نیز به دو سال زمان نیاز دارد. بنابراین بعید است که مورگان XP-1 زودتر از سال 2026 به خط تولید برسد.

هنوز مشخص نیست که مورگان XP-1 چه زمانی تولید شود، اما می­توان انتظار داشت که این اتفاق در آینده نزدیک رخ بدهد. توجه داشته باشید که از سال 2030، فروش خودروهای صفر کیلومتر با پیشرانه درون‌سوز در بریتانیا ممنوع خواهد شد. این ممنوعیت از سال 2035 در کل اروپا اعمال می­‌شود.

جدیدترین اخبار خودرو را در باما بخوانید.

source

توسط