به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، وارد پارک لاله می‌شویم یک گروه فیلمبرداری جای جای آن مشغول کارند. نزدیک که می‌شویم دو چهره بیش از دیگران توجه‌مان را جلب می‌کند؛ حمید لولایی و علیرضا خمسه. بازیگرانی که هرکدام از آنها ما را با خودشان به خاطرات قدیمی کمدی ایران می‌برند. این روزها قرار است با خودشان یک سریال 90 شبی به تلویزیون بیاورند؛ در واقع بازگشت همان کمدی‌هایی که حال مردم را خوب می‌کرد.

همان کارهایی که مهران مدیری و مهران غفوریان با «پاورچین» و «نقطه‌چین» و یا «زیر آسمان شهر» رقم می‌زدند سعید مرادی در مقام تهیه و جواد مزدآبادی کارگردان با یک فضایی جدید و لوکیشن جالب «چرخ گردون» را به آنتن شبکه دو خواهند رساند.

نکته‌ای که در جریانِ گزارش پشت صحنه تسنیم تهیه‌کننده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اعلام کرد. البته روی این نکته هم تأکید داشت که درباره پخش و زمان پخش سیمافیلم و مرکز سیمرغ تصمیم می‌گیرند.

این روزها سریال «چرخ گردون» که از تابستان امسال کار خود را آغاز کرده به نیمه راه رسیده و تهیه‌کننده‌اش می‌گوید در صورت بازتاب‌های خوب و نظر مساعد مردم و تصمیم مدیران تلویزیون، برای فصل دوم این سریال هم برنامه‌ریزی خواهد شد. اما هرچه هست حضور یکسری از کمدین‌های خوب کشورمان همچون حمید لولایی و علیرضا خمسه در نقش‌های متفاوت اتفاق خوبی است که در راه تلویزیون قرار دارد.

.

لحظاتی از این هنرنمایی را در این ویدئوی کوتاه می‌بینید و به زودی گزارش کامل این پشت صحنه در خبرگزاری تسنیم منتشر خواهد شد.

اما چرا مرکز سیمرغ دست به ساخت سریال 90 شبی و احیای این قالب و ساختار خاطرانگیز کمدی تلویزیونی زده است؟

مرکز سیمرغ چندی است به سازمان صداوسیما آمده است که مغفول‌مانده‌ها احیاء شوند. یعنی در واقع بسیاری از گونه‌های نمایشی و غیرنمایشی وجود دارند که نیاز به بازنمایی جدید و در عین حال تقویت دارند.

در چند سال اخیر، آنتن تلویزیون خالی از تله‌تئاتر، کارهای کوتاه نمایشی و غیرنمایشی بوده و فقط سیمافیلم توانسته است چند سریال فاخر، الف‌ویژه و سریال‌های هرشبی مناسبتی و غیرمناسبتی را با کمک گروه‌های فیلم و سریال شبکه‌های تلویزیونی پیش ببرد، اما خبری از تنوع ژانر نیست؛ بسیاری از مخاطبین در مناسبت‌ها، انتظار کارهای مناسبتی همچون دهه‌های گذشته دارند یا سریال‌هایی که معمایی، رمزآلود و پلیسی باشند.

به‌عبارتی تأسیس این مرکز، ظرفیت‌های مغفول‌مانده هنری را فعال‌تر خواهد کرد، احیای تله‌تئاتر را یکی از بخش‌های مرکز سیمرغ معرفی شده است و تأسیس این مرکز ظرفیت‌های مغفول‌مانده هنری را فعال‌تر خواهد کرد. در واقع می‌توانیم سیمرغ را سرآغاز تفکیک نظام‌های تولید و پخش بدانیم، همان عبارتی که معاون سیما از آن استفاده کرد و قرار است نظام تولید از نظام پخش تفکیک شود و بنابر سند تحول رسانه ملّی، مرکز سیمرغ کنار مراکز سیمافیلم و صبا قرار خواهد گرفت و کنار دو مرکز جدید التأسیس مرکز تولید آثار کوتاه و دفتر فیلمنامه به این تفکیک کمک می‌کند.

«چرخ گردون» اولین سریال تولیدی و سرآغاز ساخت آثار نمایشی مرکز سیمرغ سازمان صداوسیما به شمار می‌رود.

همه اتفاقات این سریال در پارک لاله می‌افتد؛ آنچه به نظر می‌رسد این لوکیشن انتخاب شد به‌واسطه اینکه طبقات مختلف اجتماعی مردم با موضوعات مختلف اجتماعی به‌عنوان یک جامعه کوچک گذرشان به پارک و این محیط‌ها می‌خورد، به این خاطر اتفاقات این سریال را هم در این محیط طراحی کردیم.

در این سریال بازیگرانی همچون حمید لولایی، علیرضا خمسه، کمند امیرسلیمانی، رامین ناصرنصیر، افشین سنگ‌چاپ، محمدرضا عباس‌نژاد، شهین تسلیمی، مجید علم‌بیگی، یوسف ملک‌زادگان، فرشاد حسینی موحد، آتش تقی‌پور، کریم قربانی، اکبر رحمتی، مجید شهریاری، بیتا خردمند، حمیدرضا حافظ شجری، نیما شاهرخ‌شاهی، مهرداد ضیایی، سولماز حصاری، شاهرخ هدایی، ماهک حسینی، سهیل میرزاآقایی، بابک والی، آیدا ابراهیمی، فرزاد حاتمیان، ساقی زینتی، فرهاد بشارتی، فیروز رحمانی، علی آذری، شادمهر محمدی، فرخنده فرمانی، محسن حسنی، میثم رمضانی، محمد مالکی، میلاد رازی، نیوشا زارعی، امیر میرسید، فاطمه عنایت، مرصاد جمشیدیان، عرفان رشیدپور، فیروز رحمانی، مجتبی حبیب‌تبار، مرتضی صیاد، مرتضی زالی، ابوالفضل میرزایی، ماهان جابری، مهام جابری، رضا شاهی به ایفای نقش می‌پردازند. همچنین چندین بازیگر جدید و جوان در این سریال حضور دارند.

«چرخ گردون» داستان دو رقیب کاری کریم آشی و غلام عدسی را به‌تصویر می‌کشد…

سعید مرادی تهیه‌کننده، جواد مزدآبادی کارگردان، حسین باقریان مدیر تولید، ناظر کیفی: احسان صاحب جمعی، مهدی ناظریان مدیر فیلمبرداری، امیدرضا خیرخواه دستیار اول کارگردان، شادمهر محمدی دستیار دوم کارگردان، سامان تفرشی مدیر برنامه‌ریزی، امید قربانی صدابردار، لیلا مربی منشی صحنه، حسام ظهره‌وند دستیار برنامه‌ریز، بابک شعایی طراح گریم، سعید آهنگرانی طراح صحنه و لباس، فرزاد اسدیان عکاس و فیلمبردار پشت صحنه، ایمان پناهی‌راد مدیر تدارکات، حسن اصفهانی سینه موبیل از عوامل سریال «چرخ گردون» به حساب می‌آیند.

انتهای پیام/

source

توسط