به گزارش صدای بورس، در حال حاضر با توجه به ریسک‌های متعدد در بازار سرمایه از جمله ریسک‌های بین المللی و سایه جنگ و فشار تحریم و ریسک‌های داخلی از جمله تغییر نرخ خوراک و عوارض صادراتی فولاد و محصولات معدنی و جریمه بانک‌ها در طرح نهضت ملی مسکن و احتمال اخذ مالیات از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و همچنین توجه به احتمال کسری بودجه دولت در سال جاری و سال آینده، پیش بینی بسیار دشوار است و به نظر می‌رسد باید در ابتدا برای جلب اعتماد سرمایه‌گذاران برنامه‌های متعددی اجرا شود. سید محسن موسوی، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امید در گفت‌وگو با هفته نامه اطلاعات بورس با بیان این مطلب ادامه داد: شرکت تامین سرمایه امید با ترکیب سهامداری بسیار مناسب با چشم اندازی که توان جذب منابع بالا و ارائه خدمات بالا از بخش معدن که مزیتی نسبی است، تاسیس شده است. همچنین تا تاریخ تهیه این گزارش تامین سرمایه امید تامین و تجهیز منابع مالی ۱۱ پروژه و نهاد را به کمک شرکای خود نهایی ساخته است. با اوراق اجاره شهرداری مشهد ۱۲ اوراق توسط تامین سرمایه تعهد و منتشر شده است. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

* بیش از یک دهه از فعالیت تامین سرمایه امید می‌گذرد. از چالش‌ها و دستاوردهای این مدت بگویید.
شرکت تامین سرمایه امید با ترکیب سهامداری بسیار مناسب با چشم اندازی که توان جذب منابع بالا و ارائه خدمات بالا از بخش معدن که مزیتی نسبی است، تاسیس شده است. شاید یکی از بهترین ترکیب سهامداران در میان تامین سرمایه‌ها را داراست، سرمایه‌گذاری امید، شرکت‌های معظم گل گهر و چادرملو، صندوق کارکنان بانک‌ها که از متمول ترین نهادهای کشور به لحاظ منابع مالی است و حضور کمرنگ ولی موثر بزرگترین بانک کشور می‌تواند گواهی بر این موضوع باشد. داشتن مدیریت ۷ صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و مختلط و سهامی و سرمایه‌گذاری در بخش طلا و همچنین صندوق بازارگردانی منجر به ارائه خدمات به انواع ذائقه سرمایه‌گذاری مبتنی بر پذیرش و اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران است.

* درباره فعالیت‌های اصلی و فرعی شرکت تامین سرمایه امید توضیح دهید؟
در سال جاری و سال مالی شرکت از ابتدای دی ماه سال گذشته، بیشترین تعداد و تعهدات پذیره نویسی و بازارگردانی در بخش اوراق شرکتی و دولتی را به تنهایی یا با تشکیل سندیکا با سایر فعالان بازار سرمایه را با موفقیت پیگیری و به سرانجام رسانده است و حتی تامین مالی پروژه‌هایی در سطح ملی و حتی بین المللی را نیز به سرانجام رسانده است. همچنین تامین مالی پروژه مرکز خرید صاروج واقع در کرمان، و سرمایه‌گذار عمانی که شاید تنها سرمایه‌گذاری خارجی در سطح ملی بوده است که با حمایت تامین سرمایه امید به سرانجام رسید و دستاورد مهمی برای بازار سرمایه بود که برای شرکتی عمانی تامین مالی بزرگی صورت گرفت درحالی که در سال‌های گذشته نزدیک و دور مشابهی شاید هرگز نتوان یافت. سرمایه‌گذار عمانی در شرکت بین المللی صاروج دیار کریمان پارس اوراق اجاره با حجم حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان به کمک تامین سرمایه امید منتشر کرد با نرخ و شرایطی عالی در زمانی که دستشان از منابع ارزی دور بود. تا تاریخ تهیه این گزارش تامین سرمایه امید تامین و تجهیز منابع مالی ۱۱ پروژه و نهاد را به کمک شرکای خود نهایی ساخته است. با اوراق اجاره شهرداری مشهد ۱۲ اوراق توسط تامین سرمایه تعهد و منتشر شده است. بهمن موتور، فولاد خوزستان، صاروج بین المللی، توسعه اعتماد مبین، فولاد مبارکه، پتروامید آسیا و تعهد پذیره نویسی اوراق دولتی برای ستادکل، وزارت اقتصاد و سپاه، پروژه‌های تامین مالی با حجم حدود ۳۲ همت بوده که یا به تنهایی یا در قالب سندیکا به نتیجه رسیده است. همچنین در حال حاضر تامین مالی بیش از ۱۰۰همت در دست پیگیری است که بخشی در سال‌جاری و بخشی در ابتدای سال آینده نهایی خواهد شد. تعهد پذیره نویسی افزایش سرمایه بانک‌های پارسیان، پست بانک، سپه، گردشگری نهایی و چند بانک معظم دیگر نیز در حال انعقاد قرارداد است و موسسه اعتباری ملل نهایی شده و مجموعا ۵ بانک و موسسه است.

* بیشترین خدمات شما در چه حوزه‌ای ارائه می‌شود؟
با تلاش همکاران تامین سرمایه امید، تجربه پذیره نویسی اولین شرکت سهامی عام پروژه با نماد شگستر، فضای امید و دریچه جدیدی برای تامین مالی در بازار سرمایه گشوده شد. برای اولین بار در تاریخ بازار سرمایه شرکت سوخت سبز زاگرس با تلاش مجدانه و بی دریغ و همگام با همکاری دلسوزانه شرکت بورس، برای تامین مالی یکی از پروژه‌های ایدرو در بخش تولید بیواکتان که اثرات مخرب استفاده از بنزین را کاهش می‌دهد و دوستدار محیط زیست است، با جذب حجم بالای منابعی حدود ۲ همت با موفقیت در سال جاری نهایی شد و تجربه ای جدید با ایجاد امید به دورنمای جذاب بازار سرمایه برای تامین مالی تمامی پروژه‌های نیمه کاره دارای توجیه مناسب اقتصادی عملیاتی شد. همچنین تا تاریخ تهیه گزارش ارزش‌گذاری ۱۳ شرکت و نماد از جمله شرکت‌های ملی کشاورزی، بانک شهر، پی پاد، کتوسعه، بمولد، پارسان، کاوند نهان زمین، ایرانسل، زرنام، بانک ملت، مادکوش، شگستر و سرمایه‌گذاری پویا نهایی شده است. عرضه اولیه نمادهای پی پاد، شملی، کتوسعه و بمولد توسط تامین سرمایه امید صورت گرفته تا اعتبار بیشترین تعداد تعهد در عرضه اولیه را نیز به یدک بکشیم. با توجه به تعهدات آتی شرکت، افزایش سقف صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت امید انصار از ۶ همت به ۱۵ همت از سازمان بورس درخواست شده است، این صندوق با بازدهی ۲۷ درصدی موثر از ابتدای سال‌جاری تنها صندوق ۵ ستاره در سایت فیپیران بود که در رتبه بندی رتبه اول بازدهی را در صندوق‌های با درآمد ثابت به خود اختصاص داده است.

* درباره صندوق‌های زیرمجموعه تامین سرمایه امید توضیح دهید.
درخصوص اخذ مجوز صندوق بادرآمد ثابت قابل معامله ETF نیز پیگیری‌های لازم در حال انجام است تا با اضافه شدن این دو نهاد هدفگذاری به سمت جذب ۳۵ همت AUM پیگیری شود. سال گذشته سود خالص تامین سرمایه امید حدود ۵۰۰ میلیارد تومان بود که این عدد در ۹ ماهه سال‌جاری افزون بر ۸۰۰ میلیارد تومان و پیش بینی می‌شود تا پایان سال مالی به بالای یک همت برسد.

* وضعیت بازار سهام تا پایان سال ۱۴۰۲ را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در حال حاضر با توجه به ریسک‌های متعدد در بازار سرمایه از جمله ریسک‌های بین المللی و سایه جنگ و فشار تحریم و ریسک‌های داخلی از جمله تغییر نرخ خوراک و عوارض صادراتی فولاد و محصولات معدنی و جریمه بانک‌ها در طرح نهضت ملی مسکن و احتمال اخذ مالیات از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و همچنین توجه به احتمال کسری بودجه دولت در سال جاری و سال آینده، پیش بینی بسیار دشوار است و به نظر می‌رسد باید در ابتدا برای جلب اعتماد سرمایه‌گذاران برنامه‌های متعددی اجرا شود. در این راستا تامین سرمایه امید سعی در حضور در تمامی بخش‌های ترویج دانش سرمایه‌گذاری با حضور در همایش‌ها و نمایشگاه‌ها و رویدادهای مختلف بازار سرمایه دارد تا با افزایش آگاهی بخشی به جلب اعتماد و جذب سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کمک کرده و نقشی پررنگ تر از قبل در این زمینه ایفا نماید.

  • نگاه پندار – خبرنگار
  • شماره ۵۲۰ هفته نامه اطلاعات بورس

source

توسط