یک مقام ارشد آمریکایی می‌گوید، شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین در جریان دیدار چهار ساعته خود در روز چهارشنبه با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفته است که تایوان بزرگ‌ترین و خطرناک‌ترین موضوع پیش روی دو کشور است.

این نخستین دیدار شی جین‌پینگ از آمریکا در شش سال گذشته است. این دو رئیس جمهور آخرین بار یک سال پیش در اندونزی با هم دیدار کرده بودند.

این مقام آمریکایی همچنین به نقل از آقای شی جینگ پینگ به خبرنگاران گفت که چین ترجیح می‌دهد از طریق راه‌های مسالمت آمیز با تایوان به «اتحاد مجدد» برسد اما او در ادامه صحبت‌هایش گفته است در شرایط خاص ممکن است از زور نیز استفاده کنیم.

او در ادامه افزود، رئیس‌جمهور چین تلاش داشت نشان دهد که پکن در حال آماده شدن برای یک تهاجم گسترده به تایوان نیست، با این وجود این سخنان رویکرد آمریکا را تغییر نمی‌دهد.

بایدن نیز در این نشست بر اهمیت صلح در منطقه تاکید کرد و گفت «موضع دیرینه ایالات متحده، عزم برای حفظ صلح و ثبات است.»

چین تایوان را بخشی از قلمرو و یکی از استان‌های جدا شده خود در زمان جنگ داخلی سال ۱۹۴۹ می‌داند و بارها تهدید کرده است که در صورت لزوم با استفاده از نیروی نظامی آن را پس خواهد گرفت. و به همین منظور بارها رزمایش‌های نظامی مختلفی در نزدیکی مرزهای خود با تایوان انجام داده است.

از سوی دیگر در این مدت تایوان به دنبال تقویت نیروی نظامی خود و متحدان جدید بوده است و تسای اینگ ون، رئیس‌جمهوری آن بارها تاکید کرده است فقط مردم این جزیره می‌توانند برای آینده خود تصمیم بگیرند.

وزارت خارجه تایوان در واکنش به نشست بایدن و شی جینگ پینگ عوان کرد که دولتش تنها بر تقویت دفاعی خود و جلب حمایت بین‌المللی تمرکز داشته و هرگز به دنبال تمرکز بر روی حمله احتمالی چین به کشورش نبوده است.

این وزارتخانه همچنین تاکید کرد کشورش به دنبال تحریک پکن نیست اما تسلیم فشار‌ها نیز نخواهد شد.

علیرغم مخالفت‌های شدید دولت تایپه که می‌گوید فقط مردم جزیره می‌توانند در مورد آینده خود تصمیم بگیرند، چین فعالیت‌های نظامی خود را افزایش داده است تا تایوان را که به صورت دموکراتیک اداره می‌شود را مجبور به پذیرش حاکمیت پکن کند.

افسران ارشد ارتش ایالات متحده گفته اند که شی به ارتش آزادیبخش خلق دستور داده است تا برای حمله به تایوان تا سال ۲۰۲۷ آماده شود. اگرچه پکن هرگز جزئیاتی را در مورد آمادگی‌ برای جنگ با تایوان به اشتراک نگذاشته است اما استفاده از زور برای تصرف جزیره را نیز رد نکرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

این دو رئیس جمهور برای اولین بار در یک سال گذشته در روز چهارشنبه برای گفتگوهایی بر سر درگیری‌های نظامی، قاچاق مواد مخدر و هوش مصنوعی ملاقات کردند. آن‌ها در پایان جلسه اظهار کردند «پیشرفت واقعی» در این جلسه حاصل شده است.

source

توسط