به گزارش خبرگزاری تسنیم، مراسم رونمایی از کتاب حکمت و فقه حکمرانی تالیف استاد عبدالحسین خسروپناه، به‌عنوان اولین کتاب فارسی در موضوع حکمرانی اسلامی، همزمان با گرامیداشت روز کتاب و کتابخوانی صبح امروز چهارشنبه 24 آبان در مدرسه حکمرانی شهید بهشتی وابسته به دانشگاه عالی دفاع ملی با حضور سردار احمدی مقدم، ریاست دانشگاه و دیگر اعضای هیات علمی این دانشگاه برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مراسم رونمایی از کتاب حکمت و فقه حکمرانی گفت: نسبت حکمرانی و حکومتداری نسبت عموم و خصوص من وجه است و به عنوان یک علم میان رشته‌ای، نسبت‌هایی با علومی مانند مدیریت و علوم سیاسی دارد. این علم یک عنوان یک موضوع جدید شناخته شده که در حدود 40 سال پیش، غرب فعالیت‌های درباره آن آغاز کرده  و در 20 سال گذشته، رشد فوق العاده‌ای در این زمینه داشته است.

وی با تأکید بر اهمیت موضوع حکمرانی و با تأکید بر اهمیت بالای فناوری علمی مرتبط با حکمرانی گفت: در حوزه فعالیت‌های نرم و سخت، موضوع هوش مصنوعی به ویژه هوش مصنوعی کوانتومی مهمترین فناوری است و در حوزه فناوری‌های اجتماعی، موضوع حکمرانی مهمترین فناوری است. متأسفانه در این موضوع خیلی عقب هستیم و لازم است با سرعت بیشتر و با استفاده از راه‌های میانبر برای رسیدن به مقصد نهایی استفاده کنیم. غربی‌های در این حوزه با مبانی و بنیان‌های فلسفی خودشان، کارهایی انجام داده‌اند که قابل نقد است. ما نیز بنیان‌ها و مبانی حِکمی، همچنین مبانی فقهی عظیمی داریم که لازم است با باز تولید آنها، مبانی و نظریه‌های حکمرانی تولید شود که این موضوع نیاز تلاش‌های علمی فراوان است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه با تساهل‌گری نمی‌توان نظریه‌پردازی کرد، گفت: موضوع تسهیل‌گری از موضوعاتی است که باید درتولید نظریه های حکمرانی مورد توجه قرار گیرد. شناخت کامل مبانی غربی و نظریه‌های حکمرانی در غرب نیز باید مورد توجه جدّی قرار گیرد تا تکذیب بلاتصوّر نکنیم، روشن است که بدون این شناخت، امکان تدوین صحیح نظریه حکمرانی اسلامی وجود ندارد. در این کتاب در کنار موضوعاتی مانند چیستی حکمرانی، نظریات حکمرانی در غرب و معرفی سبک و انواع حکمرانی، مبانی و اهداف حکمرانی بر اساس منابع دینی و اصول حکمرانی حِکمی و موضوع حکمرانی ولایی تشریح شده است. این کتاب اولین اثر به زبان فارسی در موضوع حکمرانی اسلامی است که منتشر شده و لازم است به زبان‌های مختلف ترجمه و به جهان اسلام عرضه شود.

مولف کتاب حکمت و فقه حکمرانی با تشکر از نقش مدرسه حکمرانی وابسته به دانشگاه دفاع ملی در برگزاری جلسات علمی و تدوین نهایی این اثر گفت: تأسیس مدرسه حکمرانی یک تصمیم حکیمانه و نامگذاری آن به عنوان مدرسه شهید بهشتی، یک رزق بینشی بوده که بحمدالله انجام شده، موضوع حکمرانی یک نیاز ضروری کشور است، این مرکز هم اکنون به بلوغ خوبی از نظر علمی و اجرایی رسیده است و لازم است این مجموعه با استقلال بیشتری به فعالیت‌های خود ادامه دهد. دستاوردهای علمی این مجموعه، می‌تواند به‌عنوان عقبه فکری و بنیادین شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه برای تولید این اثر، علاوه بر منابع دینی، بیش از 400 اثر مکتوب از منابع غربی که غالبا آمریکایی هستند و در موضوع حکمرانی نوشته شده اند،  مورد مطالعه و نقد قرار گرفته، گفت : این کتاب حاصل بیش از 50 جلسه  علمی با موضوع حکمت و فقاهت حکمرانی در دو محور شناخت و نقد حکمرانی در غرب و شناخت و معرفی حکمرانی اسلامی است که با زحمت فرهیختگان جوان مدرسه حکمرانی اسلامی تنظیم نهایی و منتشر شده است.

سردار احمدی مقدم، رییس دانشگاه عالی دفاع ملی نیز در این مراسم با اشاره به تجربه 40 سال حکومتداری در نظام اسلامی گفت: موضوع حکمرانی و حکومتداری، امری پیچیده، متنوع است که دائما در حال صیرورت و تغییر است، بر همین اساس نیز اگر بتوانیم مانند فقه عبادی، نسخه ای در قالب فقه حکومتی و حکمرانی تدوین کنیم کار شایسته ای است. در اندیشه های غربی، نگاه به انسان حداکثر تا زمان مرگ اوست  و برای آینده او و رساندن به او به خداوند برنامه ندارد، ولی وظیفه حکومت اسلامی، علاوه بر کارکردهایی مانند خدمات عمومی، ایصال الی المطلوب و رساندن انسانها به کمال نهایی آنهاست. بنابراین بنیان های متفاوتی میان اندیشه غربی و اندیشه های الهی وجود دارد و تفاوت در این بنیانها، امکان استفاده از روش های غربی برای تدوین حکمرانی دینی را منتفی کرده است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین محتوای مرتبط با حکمرانی و مدیریت اسلامی توسط رهبر انقلاب تولید شده است گفت : لازم است که برای تولید نظریه در موضوع حکمرانی اسلامی، مبانی، روش، مکتب و نظریه های دینی تولید شود که انتشار این کتاب، گام اولیه در این حرکت است و امیدواریم این حرکت، گامی به سوی تمدن بزرگ اسلامی باشد.

انتهای پیام/

source

توسط