سخنگوی صنعت برق گفت: به لحاظ فنی، امکان اتصال با کشور ترکیه فراهم شده و به راحتی امکان مبادله برق تا ۴۰۰ مگاوات بین دو کشور وجود دارد.

به گزارش ایسنا، مصطفی رجبی مشهدی امروز در نشست خبری در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص آخرین وضعیت سنکرون برق ترکیه، اظهار کرد: مذاکرات انجام شده تا بتوانیم هم برق را به این کشور صادر و هم دریافت کنیم. این تبادل به طور آزمایشی سال گذشته انجام شد و امیدواریم در آینده زمینه تجاری سازی انجام شود.

سخنگوی صنعت برق در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در خصوص آخرین وضعیت صادرات و واردات برق، اظهار کرد: با تمام کشورهایی که مرز خاکی داریم صادرات و واردات برق داریم و ۳ کشور عمده مقصد صادرات برق، عراق، افغانستان و پاکستان هستند.

وی در خصوص واردات نیز گفت: ازدو کشور هم واردات برق داریم.

رجبی مشهدی درباره ارتباط برقی با روسیه نیز گفت: برای این ارتباط دو مسیر در نظر گرفته شده و دو پیمان ir و agir که ارتباط چهار کشور و سه کشور است به یک طرح مشترک رسیده‌ایم.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه در یک مقطع موقت ارتباط آزمایش شد و برای تبادل پایدار نیازمند هستیم احداث خطی در کشور ارمنستان به سرانجام برسد، گفت: در صورتی که این اتفاق بیفتد می‌توانیم تبادل‌های بیشتری داشته باشیم.

وی درخصوص امکان ارتباط برقی با کشور قطر گفت: مطالعه‌های لازم برای ارتباط برقی با کشورهایی که مرز زمینی نداریم و از طریق کابل باید انجام شود صورت گرفته است. این طرح فعلا در حد مذاکره است اما اگر اجرا شود امکان تبادل برق تا ۱۰۰۰ مگاوات فراهم می‌کند.

رجبی مشهدی به اشاره به اینکه تا پیک سال آینده ظرفیت تجدیدپذیرها دوبرابر خواهد شد گفت: تا پیک سال آینده ۹۰۰ مگاوات تجدیدپذیر وارد مدار خواهد شد. اما علاوه بر این، اخیرا مجوزی از شورای اقتصاد دریافت کردیم و در مجموع ۱۰هزار مگاوات موافقت شورای اقتصاد داریم که ممکن است بخشی از آن قبل از اوج بار به بهره‌برداری برسد.

وی با بیان اینکه در زمستان مصرف برق برق کمتر است، اما از آنجایی که ۹۰ درصد برق از نیروگاه حرارتی انجام می‌شود و این نیروگاه‌ها نیاز به تامین سوخت دارند، به دلیل افزایش مصرف گاز در زمستان، نیروگاه‌ها به لحاظ سوخت دچار محدودیت می‌شوند، گفت: ذخایر گازوییل نیروگاه حرارتی به ۹ درصد رسیده که ظرفیت مناسبی است و امیدواریم با روند فعلی بتوانیم وارد زمستان شویم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۹۳ درصد سوخت نیروگاه‌ها از گاز و ۷ درصد باقی مانده از سوخت مایع و گازوییل تأمین می‌شود، گفت: در تهران و اطراف تهران از سال ۱۳۹۷ هیچ کدام از نیروگاه ها مازوت سوزی نداشتند.

رجبی مشهدی با بیان اینکه سال گذشته قانون مانع زدایی از صنعت به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، گفت: به تازگی آیین نامه ماده ۴ آن به تصویب هیئت وزیران رسید و بر این اساس، صنایع باید ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه خود تأمین احداث کنند.

به گفته وی پیش بینی شده تعرفه سوخت متناسب برای نیروگاه‌های مختص به صنایع ایجاد شود و به این ترتیب صنایع می‌توانند علاوه بر اینکه نیاز خود را برطرف کنند نیاز دیگر صنایع به برق را نیز تأمین کنند. از این صنایع هزینه ترانزیت برق دریافت نمی‌شود، اما از باقی صنایع دریافت خواهد شد. تعرفه برق صنایع نیز مانند گذشته بوده و تغییر نکرده است

انتهای پیام

source

توسط