ارتش اسرائیل روز پنجشنبه اعلام کرد که برای اولین بار از سامانه ضد موشکی موسوم به «پیکان ۳» برای رهگیری پرتابه‌ای که از «ناحیه دریای سرخ» شلیک شده، استفاده کرده است. این در حالی است که حوثی‌ها در یمن از جانب خود ادعا می‌کنند که چندین موشک‌ بالستیک را به سمت اسرائیل شلیک کرده‌اند.

آگهی

ارتش و وزارت دفاع اسرائیل روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند: «سربازان شبکه‌های پدافند هوایی اسرائیل عصر امروز برای اولین بار یک فروند موشک رهگیر «پیکان ۳ / Arrow 3» را با موفقیت شلیک کردند.»

در این بیانیه آمده است که این موشک رهگیر «هدفی را که از منطقه دریای سرخ به سمت اسرائیل پرتاب شده بود منهدم کرد.»

این اولین بار است که سامانه «پیکان ۳» که به طور مشترک توسط اسرائیل و ایالات متحده توسعه و تولید شده و در سال ۲۰۱۷ به بهره‌برداری رسیده بود، یک هدف را در شرایط عملیاتی رهگیری می‌کند.

به گفته اسرائیل، این سامانه بسیار دوربرد برای رهگیری «موشک‌های بالستیک برون جوی» طراحی شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد که شامگاه پنجشنبه با استفاده از آتش‌بارهای سامانه ضد هوایی پاتریوت «یک پرتابه مشکوک» دیگر را در جنوب این کشور رهگیری و منهدم کرده است. در ضمن تصریح شد که این پرتابه قبل از «ورود آسمان خاک اسرائیل» رهگیری شد.

شبه‌نظامیان حوثی به نوبه خود مدعی هستند که حملاتی را علیه مواضع اسرائیل انجام داده‌اند؛ چنانچه «یحیی سریع»، سخنگوی نیروهای مسلح حوثی‌ها در یمن اعلام کرد که حوثی‌ها روز پنجشنبه «رگباری از موشک‌های بالستیک را به سمت اهداف مختلف و حساس» در منطقه ایلات شلیک کرده‌اند.

وی افزود: «این عملیات با موفقیت به اهداف خود دست یافت و با وجود سکوت دشمن، به اهداف تعیین شده آسیب مستقیم وارد کرد.»

ارتش اسرائیل در پاسخ به حمله پهپادی به ایلات، سوریه را بمباران کرد

از طرفی، ارتش اسرائیل اعلام کرد که یک پهپاد با منشاء نامشخص نیز روز پنجشنبه بر روی مدرسه‌ای در تفرجگاه ساحلی شهر ایلات در جنوب اسرائیل سقوط کرده است. هر چند این حادثه تلفاتی جانی در بر نداشت اما به گفته سخنگوی ارتش، ساختمان مدرسه‌ای که مردم در زمان انفجار در آن حضور داشتند، آسیب دید.

حمله پهپادی روز پنجشنبه اولین آسیب تایید شده در شهر ایلات از زمان آغاز درگیری‌های هفتم اکتبر است.

شهر ساحلی ایلات در حال حاضر میزبان ده‌ها هزار نفری است که از شمال اسرائیل و منطقه مرزی با نوار غزه به سمت جنوب پناه آورده‌اند.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل در یک کنفرانس مطبوعاتی در عصر پنج‌شنبه گفت که این تهدید نمی‌تواند «به تنهایی از جانب یمن» باشد.

ارتش اسرائیل گفت که یک سازمان سوری در این حمله پهپادی نقش داشته است. ارتش اسرائیل مشخص نکرد که چه سازمانی در سوریه این پهپاد را به سمت ایلات در دریای سرخ پرتاب کرده است.

اما ارتش اسرائیل اعلام کرد که دولت سوریه را به طور کامل مسئول «هر گونه فعالیت تروریستی ناشی از خاک این کشور» می‌داند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که در پاسخ به حمله پهپادی، اسرائیل نیز به مواضع این سازمان در سوریه حمله کرد.

شهر ایلات در فاصله تقریبا ۴۰۰ کیلومتری تا نزدیکترین نقطه در خاک سوریه قرار دارد.

source

توسط