دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور خبر داد

حجت الله عبدالملکی مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در دیدار با عبدالغنی برادر در نشست هیأت عالی‌رتبه افغانستان در بندر چابهار  گفت: ایران و افغانستان ۲ کشور بسیار مهم در حوزه تمدن اسلامی هستند و اشتراکات فرهنگی زیادی دارند و بستر مناسبی برای توسعه تعاملات اقتصادی نیز می‌توانند باشند.

وی ادامه داد: توافقنامه بلند مدت سرمایه‌گذاری بین ایران و افغانستان با محوریت منطقه آزادچابهار در حال شکل گیری است و این توافق بلندمدت در زمینه حمل و نقل، لجستیک، فرآوری محصولات مختلف است و مسئولان کشور افغانستان بر توافق بلند مدت تاکید دارند و چون سودآوری در بلندمدت هست ما هم بر این توافق تاکید داریم تا سرمایه گذاری شکل گرفته و ایجاد زیرساخت به نفع هر ۲ طرف باشد.

وی افزود: سرزمین جمهوری اسلامی ایران بهترین مسیر منطقه برای توسعه ترانزیت هست و این مهم برای کشور‌های منطقه کاربردی و پر منافع خواهد بود.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: انتخاب ایران از سمت افغانستان برای توسعه همکاری نشان‌دهنده فهم و درایت مسئولین این کشور است و ضمن استقبال از این موضوع، آمادگی ایران را جهت تعمیق همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی به صورت بلند مدت با هدف تامین زیرساخت مناسب و سود دهی اعلام کرد.

این هیئت عالی‌رتبه که به ریاست ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی سرپرستی افغانستان، به همراه سرپرست وزارتخانه‌های مالیه، ترانسپورت، صنعت و تجارت و تعدادی از مسئولان ادارات و بخش‌های مرتبط اقتصادی و ترانزیتی به چابهار سفر کرده بود پس از بازدید از زیرساخت‌های بندر و منطقه آزاد، در نشست مشترک با مسئولان راه‌های سرمایه گذاری را بررسی کردند.

source

source

توسط