روسیه روز سه‌شنبه رسما از معاهده امنیتی نیروهای مسلح متعارف در اروپا موسوم به CFE که پس از جنگ سرد میان مسکو و غرب امضا شده بود، خارج شد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای ضمن اعلام این مطلب تاکید کرد که پروسه خروج این کشور از معاهده CFE در ساعت ۱۲ نیمه شب هفتم نوامبر ۲۰۲۳ تکیل شده است. 

این معاهده در سال ۱۹۹۰ و یک سال پس از فروپاشی دیوار برلین بین میخائيل گورباچف و رهبران ناتو امضا شد و بر اساس آن محدودیت‌هایی را برای دسته‌بندی تجهیزات نظامی متعارفی که ناتو و پیمان ورشو می‌توانستند مستقر کنند تعیین گردید. این معاهده در واقع برای جلوگیری از تجمع نیروهای هر یک از طرفین جنگ سرد برای حمله سریع علیه طرف دیگر در اروپا طراحی شده بود. با این حال این پیمان هرگز در مسکو چندان مقبول نبود چرا که مزیت اتحاد جماهیر شوروی را در تسلیحات متعارف کم می‌کرد. 

روسیه در سال ۲۰۰۷ مشارکت در این معاهده را به حالت تعلیق در آورده بود و در سال ۲۰۱۵ هم این عدم مشارکت را فعال کرده بود. حالا با اعلام رسمی وزارت امور خارجه روسیه این کشور به صورت رسمی از این پیمان خارج شده است. 

پیشتر و در ماه مه ۲۰۲۳ در بحبوحه جنگ اوکراین، ولادیمیر پوتین با امضای فرمانی این معاهده و ناتو را به دلیل تضعیف امنیت منطقه یورو- آتلانتیک محکوم کرده بود. 

جنگ در اوکراین روابط میان مسکو و غرب را به بدترین حالت آن از زمان جنگ سرد تبدیل کرده به طوری که دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین آخر هفته گذشته گفته بود روابط میان مسکو و واشنگتن به زیر صفر رسیده است. وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود در خصوص خروج از این پیمان تاکید کرده که اقدامات ایالات متحده برای گسترش ناتو به دور زدن آشکار محدودیت‌های مربوط به این پیمان منجر شده است. 

 پس از اعلام تمایل روسیه برای خروج از معاهده در سال جاری، ناتو این تصمیم را محکوم کرد و گفته بود که این تصمیم امنیت یورو آتلانتیک را تضعیف می کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ناتو در ماه ژوئن در بیانیه‌ای گفته بود: «روسیه سال‌هاست که به تعهدات خود در CFE عمل نمی‌کند. جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین و همدستی بلاروس، مغایر با اهداف معاهده CFE است.»

روسیه هفته گذشته با امضای پوتین از پیمان جامع منع آزمایش‌های هسته‌ای هم خارج شده بود.

source

توسط