به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت طلا و سکه در شروع سومین هفته آبان متاثر از کاهش قیمت دلار و افزایش محدود انس جهانی طلا روند یکدستی نداشت. قیمت طلا و سکه‌های سنگین کاهشی شدند؛ اما سکه‌‌های سبک کاهش قیمت داشتند. این روند نزولی، سکه بهار را از کانال ۲۶ میلیونی عقب کشید و سکه امامی نیز در پله‌های نخست کانال ۲۹ میلیونی قرار گرفت.

قیمت سکه و حباب 13 ابان 1402


در حالی که شب‌ گذشته و بعد از پایان سخنرانی دبیرکل حزب‌‌الله لبنان قیمت دلار و سکه در بازار پشت خطی کاهشی شد و طلای جهانی و نفت نیز تا حدودی نزولی شدند، بسیاری از بازیگران بازار طلا برای امروز احتمال شکل‌گیری روند نزولی را داده بودند. گفتنی است انس جهانی طلا در لحظه نگارش‌ این گزارش با رقم ۱۹۹۲ دلاری در حال معامله است و نسبت به شب گذشته افزایش محدود نزدیک به یک دلاری داشته است.

تعادل در بازار طلا برقرار است

در همین راستا نادر بذر‌افشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با تاکید بر اینکه بازار کنونی طلا و سکه از هرگونه التهابی خالی است به تجارت‌نیوز گفت: «در هفته گذشته جنگ حماس و اسرائیل بر روند قیمت در بازارهای مالی تاثیراتی گذاشت اما این موضوع منجر به افزایش تقاضا نشد.» وی افزود: «در شرایط فعلی در روند قیمت‌ها تعادل نسبی برقرار است. این در حالی است که قیمت‌ها به دلیل نوسان نرخ ارز و اونس جهانی در هفته گذشته تغییراتی داشته است؛ اما فعلا ثبات نسبی در بازار طلا وجود دارد.»

این مقام صنفی علاوه بر قیمت دلار، اخبار سیاسی و قیمت انس جهانی طلا را در رونددهی به بازار طلا موثر دانست و گفت: «با مفروضات فعلی نمی‌توان انتظار نوسان چشمگیری از بازار طلا داشت.» وی افزود: «در سال‌های گذشته، به محض افزایش قیمت در بازار طلا، روند تقاضا نیز صعودی می‌شد؛ اما در حال حاضر بازار، روند عادی خود را طی می‌کند و خبری از تشدید تقاضا در بازار نیست.»

برگشت سکه بهار به کانال ۲۵ میلیونی

امروز ۱۳ آبان قیمت سکه امامی با کاهش ۶۰۰ هزار تومانی با رقم ۲۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد. سکه‌ بهار نیز همانند سکه امامی افت ۶۰۰ هزار تومانی داشت. این مقدار کاهش سکه بهار را از کانال ۲۶ میلیونی پایین کشید. امروز  این قطعه با قیمت ۲۵ میلیون و ۵۰۱ هزار تومان معامله شد.

امروز نیم‌ سکه با ۵۰ هزار تومان افزایش با قیمت ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شد. ربع سکه نیز رشد ۴۰ هزار تومانی داشت و روی قیمت ۱۰ میلیون و ۶۲۶ هزار تومانی ایستاد. سکه گرمی با افزایش ۲۰ هزار تومانی با قیمت پنج میلیون و ۸۷۰ هزار تومان معامله شد.

توازن حباب و قیمت در خانواده‌ سکه‌ها

در روز جاری قیمت طلا نیز کاهش داشت. هر مثقال طلای ۱۸ عیار با ۱۸۵ هزار تومان افت با رقم ۱۰ میلیون و ۷۲۹ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز کاهش ۴۳ هزار تومانی داشت و به رقم دو میلیون و ۴۷۳ هزار تومان رسید. هر گرم طلای دست دوم نیز با قیمت دو میلیون و ۴۴۰ هزار تومان معامله شد.

در سیزدهمین روز آبان حباب قطعات سکه توازن بالایی با قیمت قطعات سکه داشت. حباب سکه امامی ۲۴۱ هزار تومان و سکه بهار ۲۶۹ هزار تومان کاهش داشت. نیم‌سکه ۲۲۵ هزار تومان،‌ ربع سکه ۱۲۸ هزار تومان و سکه گرمی ۶۳ هزار تومان افزایش حباب داشتند.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید.

source

توسط