همراه اول در مهرماه سال جاری، حدود چهار هزار میلیارد تومان درآمد شناسایی کرده است. این رقم 300 میلیارد تومان کمتر از درآمد شهریورماه این اپراتور است که نشان می‌دهد روند صعودی درآمد همراه اول در سال 1402 متوقف شده است.

شرکت ارتباطات سیار ایران همچون سایر شرکت‌های بورسی، موظف به انتشار گزارش عملکرد درآمدی ماهانه خود بر بستر کدال است. نکته قابل تأمل درباره گزارش عملکردی همراه اول، توقف روند صعودی درآمد این اپراتور در سال 1402 است. همراه اول که طی چند ماه گذشته بارها رکوردهای درآمدی خود را جابه‌جا کرده بود، این‌بار موفق به ثبت رکورد جدید نشده است.

جدیدترین گزارش این اپراتور منتهی به مهرماه سال جاری است که از درآمد چهار هزار و 71 میلیارد تومانی آن حکایت دارد. میزان درآمد شناسایی‌شده در مهرماه نسبت به شهریورماه، حدود 300 میلیارد تومان کمتر است. یکی از عوامل این کاهش، به تفاوت میان تعداد روزهای ماه نیمه اول سال با نیمه دوم سال مربوط می‌شود.

بخش اعظم این درآمد حاصل کارکرد مشترکین دائمی و اعتباری همراه اول است؛ درآمدی که از سرویس‌های ارتباطی شامل مکالمه، پیام کوتاه، اینترنت و پیامک انبوه حاصل شده. این رقم در ماه گذشته حدود 3668 میلیارد تومان بوده و سهم 90 درصدی از درآمد این اپراتور داشته است.

درآمد استفاده از امکانات شبکه توسط سایر شرکت‌های تلفن همراه (اتصال متقابل) 364 میلیارد تومان، درآمد فروش خطوط جدید نزدیک به 9 میلیارد تومان و سایر درآمدها نظیر درآمد دفاتر خدماتی، آوای انتظار، هواداری و سایر نیز 29 میلیارد تومان گزارش شده است.

لازم به یادآوری است که همراه اول نیمه دوم سال 1401 را با معضل بزرگ فیلترینگ آغاز کرد که درآمدهای این اپراتور را به‌شدت کاهش داد؛ اگرچه فیلترینگ هنوز پابرجاست، اما به‌نظر می‌رسد دسترسی به اپراتورهای فیلترشده کمی آسان‌تر از گذشته امکان‌پذیر است.

source

توسط