به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه افزایش یافت و مقداری از کاهش قیمت دیروز را جبران کرد زیرا سرمایه‌گذاران همچنان در مورد گسترش درگیری رژیم صهیونیستی و حماس به سایر بخش‌های غرب آسیا و ایجاد اختلال در عرضه آشفته هستند.

هر بشکه نفت برنت 42 سنت افزایش 90.25 دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا نیز با 38 سنت افزایش 85.87 دلار معامله شد.

یوکی تاکاشیما، اقتصاددان نومورا سکیوریتی گفت، بازار پس از افت قیمت در 2 جلسه گذشته و نگرانی‌های آزاردهنده از اختلالات احتمالی عرضه در غرب آسیا در حال تعدیل است.

روز گذشته درحالی‌که هنوز غزه بمباران می‌شد، با افزایش تلاش‌های دیپلماتیک در آخر هفته برای مهار درگیری میان رژیم صهیونیستی و حماس، قیمت نفت بیش از یک دلار در معاملات امروز کاهش یافت.

کمک‌های بشردوستانه در آخر هفته از طریق مصر وارد نوار غزه شد اما رهبران کشورهای عرب و وزرای خارجه کشورهای غربی که در قاهره جمع شده بودند نتوانستند یک بیانیه مشترک منتشر کنند.

هر 2 شاخص نفتی در معاملات روز دوشنبه بیش از 2 درصد کاهش یافت زیرا تلاش‌های دیپلماتیک در غرب آسیا، بزرگ‌ترین منطقه تامین‌کننده نفت جهان برای مهار درگیری میان رژیم صهیونیستی و حماس بیشتر شد و نگرانی سرمایه‌گذاران در مورد اختلالات عرضه را کاهش داد.

حماس روز دوشنبه اعلام کرد 2 زن اسرائیلی را که در میان 200 اسیری که این گروه در 7 اکتبر به اسارت درآورده، آزاد کرده است. این درحالی است که منابع آگاه خبر دادند آمریکا به رژیم صهیونیستی توصیه کرده تا از حمله زمینی به نوار غزه جلوگیری می‌کند.

اما اسرائیل روز دوشنبه پس از حملات هوایی شب پیش از آن بر فراز جنوب لبنان به بمباران غزه ادامه داد.

واندانا هاری، بنیانگذار موسسه تحلیل بازار نفت وندانا اینسایت گفت: «وضعیت اسرائیل و حماس به شدت سیال و واضح است، بازار در مورد اینکه آیا درگیری‌ها از اینجا به بعد با ادامه آزادسازی اسرا توسط حماس کاهش می‌یابد یا دوباره شعله‌ور می‌شود، به 2 دسته تقسیم شده است.»

تاکاشیما افزود: «ما انتظار داریم WTI  در حال حاضر در بازه 80 تا 90 دلار در هر بشکه نوسان داشته باشد این درحالی است که تمامی چشم‌ها به شرایط رژیم صهیونیستی و غزه، تولید اوپک و سرعت بهبود تقاضا در چین است.»

نظرسنجی اولیه رویترز در روز دوشنبه نشان داد، انتظار می‌رود ذخایر نفت خام آمریکا هفته گذشته افزایش و موجودی‌ فرآورده‌های نفتی و بنزین کاهش یافته باشد.

آمار موسسه آمریکن پترولیوم امروز منتشر می‌شود و آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا که بازوی آماری وزارت انرژی این کشور است فردا منتشر خواهد شد.

از طرفی، آمریکا به منظور کاهش فشار افزایش قیمت نفت به دلیل کاهش عرضه این کالای اساسی که قبلا به دلیل کاهش تولید توسط سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و هم‌پیمانانش محدود شده است، تحریم‌های علیه ونزوئلا، عضو اوپک را به حالت تعلیق درآورده است.

واشنگتن روز چهارشنبه گذشته از کاهش گسترده تحریم‌ها علیه بخش نفت و گاز ونزوئلا به منظور بهره‌برداری سیاسی برای انتخابات ریاست‌جمهوری 2024 خبر داد.

آمریکا 4 سال پیش، پس از اینکه نیکلاس مادارو، دوباره در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور انتخاب شد، تحریم‌هایی علیه این کشور اعمال کرد.

پایان پیام/

source

توسط