صفحه نخست » اخبار » اخبار ورزشی » ویدیو: فینال حسن یزدانی و دیوید تیلور در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان
مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان
دیوید تیلور، ستاره وزن ۸۶ کیلو، برای پنجمین بار حسن یزدانی را مغلوب ساخت و با این پیروزی به مدال طلای جهان رسید.
حسن یزدانی قهرمان ایرانی وزن ۸۶ کیلوگرم در کشتی انتقامی امشب خود دوباره حریف دیوید تیلور امریکایی نشد و این‌بار شکست سنگین را مقابل حریف تجربه کرد که احتمالاً با ضربه فنی به سود تیلور به پایان رسید.

حریف آمریکایی طبق معمول با نفس چاق و با تبحر در زیرگیری بارها و بارها به پای فوق‌ستاره ایرانی کشتی جهان رسید و این‌بار با یک پیروزی قاطع مدال طلای جهان را در این وزن به گردن آویخت.
نکته کلیدی مسابقه جایی بود که پیش از وقت استراحت تیلور به یزدانی هجوم برد، اما یزدانی که در آستانه خاک شدن بود کُنده او را کشید و با تاباندن او داوران پنج امتیاز به وی دادند، اما این صحنه بلافاصله مورد اعتراض کادرفنی تیم آمریکا قرار گرفت و داوران نتیجه را دو بار تغییر دادند تا در نهایت دو کشتی‌گیر با نتیجه پنج بر سه به سود تیلور به کنار تشک بروند.
با آغاز وقت دوم دوباره حملات از سوی تیلور بود و دست یزدانی به پای حریف نمی‌رسید و فقط تلاش می‌کرد با خیمه زدن و غافلگیر کردن او از چپ و راست به پشت او برسد که در هیچکدام از تلاش‌ها موفق نبود. در این حال تیلور دو بار دیگر خود را به پای یزدانی رساند و در شرایطی که حسن دوباره به دنبال واکنش نشان دادن به حملات وی بود، یک بار دیگر خاک شد و در بار دوم خاک شد و اسیر تیلور شد تا قبل از سوت پایان مسابقه پشتش با تشک آشنا بشود.
این یک شکست تکنیکی و البته تاکتیکی برای یزدانی بود که دوست داشت این کشتی را با پیروزی به پایان برساند تا برای حضور در رقابت‌های المپیک پاریس روحیه دوچندان مقابل این غول متوقف نشدنی آمریکایی داشته باشد. با این حال رقابت آنها همچنان ادامه خواهد داشت و آنها دوباره در فینال پاریس یکدیگر را ملاقات خواهند کرد بلکه یزدانی تا آن زمان روش پیروزی مقابل ستاره آمریکایی را آموخته باشد. اگرچه کشتی‌های این دو طوری پیش رفته که انگار هیچوقت نمی‌شود مغلوب کرد و از او یک بازنده ساخت.
او با آمادگی بدنی بالا و قدرت تصمیم‌گیری سریع فعلا از هر کشتی‌گیری از این وزن جلوتر و قوی‌تر است، اما رقابت آنها همچنان ادامه خواهد داشت.
چهار وزن اول رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان برای ایران و آمریکا به نبرد تن به تن تبدیل شد.
چهار وزن و حضور سه کشتی گیر از دو کشور ایران و آمریکا در فینال نشان داد، کشتی از انحصار روس ها خارج شده و حالا برای قهرمانی باید ایران و آمریکا را هم رقیب مدعی بدانیم.
اگر فینال تکراری و دوست داشتنی برای تمام مردم دنیا بین یزدانی و تیلور را از این رقابت تن به تن بین دو کشور فاکتور بگیریم، در سایر اوزان هم کشتی گیران دو کشور در جمع آوری امتیاز و کسب مدال و اخذ مجوز المپیک کم نمی‌گذارند و آتش این رقابت نفس گیر را در شب اول رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۲۳ بلگراد روشن تر از هر زمان دیگری  نگه داشته اند.
حضور امیر محمد یزدانی در فینال وزن ۷۰کیلو و رقابت او با زین رتفورد که نشان داد نفس چاقی دارد، دیگر نبرد رو در رو کشتی گیران دو کشور است. آمریکایی‌ها در ۶۱ کیلو در فینال نماینده دارند که باید به مصاف کشتی گیر روس برود و ایران در ۱۲۵ کیلو با زارع باید به مصاف کشتی گیری از گرجستان برود.
در طول تاریخ رقابت کشتی گیران ایران و آمریکا به تک وزن‌ها محدود می‌شد و کمتر به یاد داریم در یک تورنمنت جهانی رقابتی به این نزدیکی در اوزان مختلف با آمریکا داشته باشیم.
رقابت علیرضا سلیمانی با بروس بومگارتنر، جان اسمیت و عسکری محمدیان، امیررضاخادم و کنی ماندی، رسول خادم با کوین جکسون و عباس جدیدی با کرت انگل، در زمان‌های مختلف تب کشتی ایران و آمریکا را بالا می‌برد ولی امروز و در روز اول رقابت‌های قهرمانی جهان، در تمامی وزن‌ها کشتی گیران دو کشور نفس به نفس برای رسیدن به مراحل بالا جنگیدن تا فصلی نو در رقابت ما با آمریکا رقم بخورد.
دیوید تیلور در کنفرانس مطبوعاتی پیش از شروع مسابقات جهانی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. ستاره آمریکایی که به خاطر نبردهای متوالی و هیجان انگیزش مورد توجه علاقه مندان به کشتی در ایران هم هست، امروز در کنار حسن یزدانی در کنفرانس مطبوعاتی اتحادیه جهانی کشتی قبل از شروع رقابت‌های جهانی ۲۰۲۳ حاضر شد.
تیلور درباره اینکه گفته بود برای این مسابقات هیجان دارد، گفت: من مثل قبل دیگر آنقدر مسابقه نمی‌دهم، اما برای هر مسابقه‌ای که می‌خواهم در آن شرکت کنم، هیجان دارم. هر مسابقه‌ای که شانس این را داشته باشم با حسن یزدانی کشتی بگیرم، برایم هیجان انگیز است. ما دو قهرمان جهان و المپیک هستیم و خودمان را دائما محک می‌زنیم. همین هیجان انگیز خواهد بود.
وی درباره نبرد ششم خود با حسن یزدانی در صربستان عنوان کرد: من استرس و هیجان خاصی ندارم. کاملا آماده‌ام. این مسابقات، رقابت پیش از المپیک است و دوست دارم بهترین کشتی‌ها را بگیرم.
دیوید تیلور در پاسخ به یکی از خبرنگاران که گفت به نظر می‌رسد حسن یزدانی در بهترین فرم خود قرار دارد، گفت: این اتفاق خوبی است و من آن را دوست دارم.
نام:

source

توسط blogcheck