صفحه نخست » اخبار » اخبار اقتصادی » اعتراض به قطع یارانه؛ دلیل واریز نشدن یارانه به حساب
وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی اعلام کرده که خانوارهایی که به دهک‌بندی خود اعتراض دارند می‌توانند با ثبت تغییرات درآمد، دارایی‌ها و شرایط ویژه خود در سامانه hemayat.mcls.gov.ir درخواست بررسی مجدد دهک‌بندی خود را ارایه کنند. در این اینفوگرافیک شیوه اعتراض به دهک‌بندی خانوارها را دنبال کنید.


اگر شما احساس می کنید که دهک بندی خانوار شما نیاز به بازبینی دارد این ویدیو را تماشا کنید تا ببینید چه چیزهایی ممکن است موجب تغییر دهک بندی شما گردد. دهک بندی خانوار با یک سری از شاخص ها از جمله چهار شاخص زیر تعیین می شود:
ممکن است دهک بندی شما به خاطر یکی از موارد زیر تغییر یافته باشد:
گروه اول: اگر در یک خانواده فرزندان ازدواج کردند و یا زندگی مستقل تشکیل دادند اما هنوز خانوار خودشان را از والدین جدا نکرده اند چون مجموع درآمدشان باهم حساب می شود ممکن است موجب شود خانوار ایشان در دهک ده قرار بگیرد. این افراد می توانند بعد از ثبت درخواست بررسی در سامانه حمایت و رجوع به سازوکاری که سازمان هدفمندی یارانه ها اعلام می کند با مراجعه به سایت این سازمان یا پلیس +۱۰ نسبت به تفکیک خانوار خودشان اقدام کنند.
گروه دوم: بعضی از افراد مثل کارپردازها و یا مدیران خرید هستند حساب شخصی و تجاری خودشان را جدا نکرده اند و یا وقتی افراد کارت بانکی خودشان را در اختیار دیگران گذاشته اند تا با آن کار کنند. اگر تراکنش بانکی این افراد به این دلایل بالا رفته باشد ممکن است باعث شود دهک دهمی شناسایی شوند. در مورد اول برای رفع این مشکل باید حساب شخصی و تجاری را جدا کنند و در مورد دوم باید بدانند این کار می تواند تبعات حقوقی برای این افراد داشته باشد و نباید کارت خود را در اختیار دیگران قرار دهند. وزارت رفاه بعد از ۳ ماه این افراد را وسع سنجی می کند، در صورتی که تا ان موقع حسابشان تفکیک شده باشد مشمول یارانه خواهند شد.
گروه سوم: افرادی هم هستند که خودرو خود را به صورت قولنامه ای فروخته اند، چون خودرو این افراد هنوز فک پلاک نشده است جزو اموالشان به حساب می آید و ممکن است باعث شود جزو دهک ده قرار گیرند. این افراد برای حل این مشکل باید به مراکز فک پلاک مراجعه کنند تا خودرویی که فروخته اند از لیست دارایشان حذف شود.
گروه چهارم: البته گروه دیگری هم هستند که واقعا درآمد بالایی دارند اما به دلیل داشتن بیماری خاص و پرهزینه یکی از اعضای خانواده نیاز به حمایت دارند. این عزیزان مشمول شرایط خاص می شوند و می توانند با مراجعه به سایت اعتراض به دهک بندی و اعلام شرایط خود تخت بررسی مجدد قرار بگیرند. در این زمینه وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی هم نظارت دارند.
حذف یارانه با خرید ارز سهمیه ای : دولت امسال برنامه دارد یارانه خریداران ارز سهمیه ای را با توجه به ضرورت افتتاح حساب ارزی و امکان احصای دقیق اطلاعات، قطع کند.
شنیده ها حاکی از آن است با توجه به آن که خرید ارز سهمیه ای نیازمند افتتاح حساب ارزی است و واریز ارز اسکناس به حساب ارزی پس از ۷۲ ساعت انجام می شود این امر موجب رصد دقیق خریداران ارز سهمیه ای و حذف یارانه آنها با توجه به تمکن مالی و گردش حساب بالای آنها خواهد بود.
  افراد می توانند بعد از اصلاح موارد گفته شده با مراجعه به سامانه حمایت نسبت به ثبت بررسی مجدد وضعیت خود اقدام کنند تا مجدد تحت آزمون وسع قرار بگیرند و در صورت مشمول شدن یارانه خود را دریافت کنند.
نوبت واریز یارانه بهمن ماه سر رسید اما صدوچهل‌وچهارمین مرحله‌ی این کمک معیشتی نیز بدون حاشیه نبوده است؛ گروهی از سرپرستان خانوار یارانه نگرفته‌اند و گروهی دیگر به دستشان رسیده اما نه با رقمی که انتظارش را داشتند! اما سازمان هدفمندی یارانه‌ها می‌گوید چند راه را برای پیگری یارانه پیش روی خانوار قرار داده‌ایم.
قرار شد این ماه نیز به روال ماه‌های دیگر واریز یارانه در بیستم بهمن ماه انجام شود. هرچند گاهی یکی دو روزی وقفه در پرداخت یارانه نقدی مشاهده می‌شود. سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیز خبر از پرداخت یارانه نقدی در این روز داد اما در ادامه سروصدای برخی خانوار بلند شد؛ می‌گویند یارانه به دستشان نرسیده یا اگر هم رسیده نه ۴۰۰ هزار تومان بلکه ۳۰۰ هزار تومان.
با پیگیری‌هایی که تجارت‌نیوز انجام داد، مشخص شد اشکال کار کجاست؛ اختلال سامانه در دو بانک. افرادی که یارانه خود را از دو بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و بانک رفاه دریافت می‌کنند، هنوز مبلغ یارانه به دستشان نرسیده است. اختلال سامانه -اشکالی که برای ایرانی‌ها چندان هم تازه نیست- علت این امر عنوان شده اما به نگرانی خانوار از این بابت که مبادا از گروه یارانه‌بگیران حذف شده باشند، دامن زده است. این در حالیست که پیشتر، داریوش ابوحمزه، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خبر داده بود که فعلا دولت برنامه و سیاستی برای حذف یارانه‌بگیران تا پایان سال ندارد.
اما گروه بعدی یارانه‌بگیران به مبلغ یارانه اعتراض دارند؛ ظاهرا برخلاف ماه‌های قبل به‌جای ۴۰۰ هزار تومان، ۱۰۰ هزار تومان کمتر به حسابشان واریز شده است. در این باره هم پیشتر وزیر اقتصاد توضیح داده بود که قرار نیست در رقم یارانه نقدی تغییری ایجاد شود که حالا از الان شاهد این تغییر باشیم. لایحه بودجه هم در حالی تقدیم مجلس شد که رقم یارانه نقدی ثابت مانده بود. در این باره هیچ مسئولی اظهار نظری نداشته است، فقط امروز طیبه حسینی، سخنگوی ستاد هدفمندی یارانه‌ها به باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده که پرداخت یارانه نقدی تا پایان سال تغییری ندارد، اما در بودجه سال آینده هر رقمی که برای یارانه ابلاغ شود، همان مبلغ پرداخت خواهد شد. با اینحال، سرپرستان خانوار از کجا می‌توانند پیگیر اعتراضات خود باشند؟
مسئولان مربوطه می‌گویند مردم از چند روش می‌توانند به دهک‌بندی یا دیگر مشکلات خود درباره یارانه نقدی اعتراض کنند. دو سامانه‌ای که معرفی شده؛ یکی سامانه ثبت اعتراض و درخواست بازبینی و دیگری سامانه ثبت‌نام از جاماندگان یارانه است. وزارت رفاه هم اعلام کرده که سرپرستان خانوار می‌توانند جهت ثبت یا پیگیری درخواست خود به آدرس https://hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کنند.
همچنین، یکی دیگر از راه‌ها پیگیری با کمک کد ملی است. افراد می‌توانند با شماره تلفن گویای ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ تماس بگیرند. در مرحله بعد باید کد ملی سرپرست خانوار را وارد کنند. با وارد کردن کد ملی و شماره تماس سرپرست خانوار، مشخص می‌شود که آیا یارانه به خانوار تعلق می‌گیرد یا نه.
اعتراض به قطع یارانه
افرادی که به دلیل تراکنش‌های بالا یارانه آنها قطع شده است می‌توانند نسبت به تفکیک حساب شخصی و تجاری خود اقدام کنند. در این صورت در آینده سابقه اطلاعات گردش حساب آنها در نظر گرفته نمی‌شود.
دولت سیزدهم در اردیبهشت ماه تصمیم به حذف یارانه گرفت. در همان زمان هم شرایط ثبت اعتراض به دهک‌بندی‌ها و درخواست بررسی‌ مجدد را فراهم کرد. با وجود گذشت بیش از سه ماه از آن زمان همچنان افراد جامانده و متقاضیان بررسی‌ مجدد دهک‌بندی انتقادهایی دارند.
در سامانه حمایت معیشتی جدید به نشانی hemayat.mcls.gov.ir امکان مشاهده اطلاعات شناسنامه اقتصادی خانوار در سه بخش اطلاعات خرید از کارت بانکی، اطلاعات خودرو و اطلاعات درآمد به صورت تفکیک شده و مجزا فراهم شده است و کاربرانی که درخواست بررسی مجدد این اطلاعات را دارند، می‌توانند درخواست خود را در مراحل مجزا و به صورت تفکیک شده ثبت کنند.
با این حال روند ثبت اعتراض به دهک‌بندی و شناسایی خانوار مشمول، همچنان ادامه دارد و متقاضیان بازبینی دهک‌بندی و افرادی که یارانه آنها از اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ قطع شده است، همچنان می‌توانند جهت ثبت یا پیگیری درخواست خود به سامانه اعلامی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آدرس https://hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کنند.
همچنین ثبت‌نام از افرادی که تاکنون از دریافت یارانه نقدی جا مانده‌اند یا متقاضی جدید دریافت یارانه هستند نیز از طریق سایت https://my.gov.ir امکان پذیر است.
سرپرست پایگاه اطلاعات رفاهی ایرانیان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره تکلیف جاماندگان و ثبت‌نامی‌های جدید یارانه گفت: برخی افراد جامانده به دلایل مختلف هنوز امکان ثبت‌نام پیدا نکرده‌اند. ثبت‌نام افراد جامانده و انصرافی‌های قبل، توسط سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و از طریق درگاه my.gov.ir صورت می‌پذیرد.
پس از ثبت‌نام، اطلاعات خانوارهای ثبت‌نامی توسط سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها برای پایگاه رفاه ایرانیان ارسال شده و در اولین دور بعدی واریز یارانه، مورد وسع سنجی فوری قرار گرفته و در صورت حضور در دهک‌های ۱ تا ۹، سرپرستان خانوارهای مشمول برای واریز یارانه به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها معرفی می‌شوند.
با خبر شوید: آخرین اخبار واریز و دریافت یارانه در ۲۴ ساعت گذشته
درباره خانوارهایی که اخیرا مشمول شده و معوقات خود را دریافت نکرده‌اند و همچنین درباره تکلیف رفع مسدودی یارانه‌ها گفت: تمامی امور اجرایی مربوط به واریز یارانه‌ها، از جمله پرداخت معوقات مشمولان، تعیین تکلیف مبالغ مسدودی در حساب سرپرست خانوار، رفع مشکل واریز مبالغ کمتر از تعداد اعضا خانوار و … توسط سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها صورت می‌پذیرد.
وی درباره نحوه اصلاح اطلاعات ثبتی اولیه خانوار اظهار کرد: همان‌طور که پیش‌تر بیان شد متولی اطلاعات ورودی، دستگاه‌های اجرایی مولد آن هستند. به عنوان مثال اگر کسی خودرویی را قولنامه‌ای فروخته یا فک پلاک نکرده است باید با مراجعه به مراکز فک پلاک مسئله را حل کند.
اطلاعات ساختار خانوار که یکی از پایه‌ای‌ترین اطلاعات وسع سنجی است در صورت نیاز به اصلاح (مواردی از قبیل ازدواج فرزندان، اشتغال فرزندان مجرد، فوت و موالید و حضانت و طلاق و امثالهم) طبق بخشنامه ستاد تنظیم بازار فعلا توسط سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اصلاح می‌شود که از طریق پلیس به علاوه ۱۰ یا سامانه‌های اعلامی این سازمان صورت می‌پذیرد.
سرپرست پایگاه اطلاعات رفاهی ایرانیان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: در هر صورت وزارت رفاه در سامانه جدید حمایت (اعتراض یارانه) hemayat.mcls.gov.ir امکانی را فراهم می‌کند تا سرپرستان خانوار بتوانند با مراجعه به آن برخی آیتم‌های دخیل در وسع سنجی خود را مشاهده کنند و در صورت اعتراض راهنمایی لازم برای اصلاح آن اطلاعات را دریافت کنند.
در مورد افرادی که اصطلاحا کارپرداز هستند و تصور می‌کنند گردش حساب بالا ایشان موجب حذف یارانه‌شان شده است این امکان فراهم شده است که در صورت تفکیک حساب شخصی و تجاری، در وسع سنجی‌های آتی سابقه اطلاعات گردش حساب آن‌ها در نظر گرفته نشود.
زری‌باف افزود: مضاف بر اینکه برخلاف تصور عموم، گردش حساب (مجموع واریز و برداشت بانکی) از آیتم‌های کم اثر در ساز و کار وسع سنجی است.
به گفته وی پس از ثبت اعتراض و اقدام برای اصلاح اطلاعات ثبتی خانوار و همچنین ارجاع اطلاعات اصلاح شده از دستگاه‌های متولی به پایگاه رفاه ایرانیان، از اطلاعات جدید در وسع سنجی‌های آتی که در بازه‌های زمانی سه یا شش ماهه صورت می‌پذیرد بهره برده خواهد شد.
شوهرم فوت کرد و یارانه پسر دوساله ام را قطع کردن آخه چرا؟
باید برید پلیس +۱۰ خودتون رو سرپرست جدید معرفی کنید
با سلام من در زمان تعیین شده ثبت نام کردم و در سایت حمایت هم بررسی کردم مورد تایید قرار گرفتم و حتی در دهک یک قرار گرفتم ولی اصلا یارانه واریز نکردند و هر ماه چک میکنم خبری نیست
به اداره رفاه شهر خودتون مراجعه کنید
سلام، من یک خانم باز نشسته با هزاران درد هستم و هرماه یارانه دریافت می کردم اما یارانه اردیبهشت ماه به حساب بنده واریز نشده، چرا یارانه بنده قطع گردیده است.
من قبلا یارانه بگیر بودم اما قطع شد با اینکه اعتراض کردم خبری نشد این چه عدالتیه که یارو مغازه، دو طبقه خونه، ماشین شاسی بلند داره یارانه میگیره ،اما من دوتا بچه و زن معلول و بدبختم نمیگیرم چرا؟؟؟فعلا همه چی برای پولدارهاست؟؟بدبخت و فقیر همیشه مورد ظلمه…
سلام پدرم سرپرست خانوار بود یارانه را هر ماه دریافت میکردیم الان پدرم فوت کرده و مادرم سرپرست خانوار شده، یارانه دو ماه من و مادرم را پرداخت نکردند بعد دوماه فقط یارانه همون ماه را پرداخت کردند آیا اون دوماه قبلی را پرداخت نمی‌کنند؟
نمیدونم بعد از فوت حساب بانکی بسته میشه یا معلق میشه، حساب بانکی پدر گرامی رو هم بررسی کنید.
من چندماهه یارانه میگرفتم فروردین هنوز واسم نیومده علتش چیه
یارانه حق همه مردم هست دارا و ندار. باید مبلغش خیلی بیشتر از این چندرغاز باشه با این گرونی ها
سلام یارانه اسفند ۱۴۰۱ برای ما واریز نشده، کجا باید پیگیری کنیم؟
چرا یارانه این ماه ما قطع شده وقتی شوهرم که کارگر ساده شرکت گاز زاهدان هست ۷ میلیون حقوق میگیره که ۴ میلیونش کرایه خونه هستش باید یارنه ما قطع بشه؟!!!
سلام من معلم هستم همیشه یارانه می‌گرفتم دیشب برام نریختند، علت چیه؟
سلام هر شخصی، سازمانی یا نهادی باعث قطع یارانه‌ی اینجانب شده بداند که من پیر مردی ۶۰ ساله ام بدون حقوق بازنشستگی و بیمه و درآمد و شغل و زمین و خانه و خودرو و موتورسیکلت و حتی یک دوچرخه هم ندارم. از کار افتاده‌ام چون بیمارم. سئوال من این است که آقا یا خانم محترم مسئول روی چه اصل و فاکتوری من جزء دهک دهم هستم. به خاطر خدا انسانیت و عدالت یادتان بیاید. شما قبل از اینکه مسئول قطع یارانه مردم باشید به گمانم انسان بودید
فرزند مجردی که دارای درآمد هست با شما زندگی نمیکنه؟ از اونجا که فرمودید چیزی به نام ندارید، دارایی ها و درآمد احتمالی افراد خانوار ملاک قرار میگیره نه صرفا سرپرست خانوار
سلام روزتون بخیر برای پیگیری علت قطع یارانه چه کاری باید انجام بدیم؟ ممنون
سلام من کارمند بازنشسته کشوری هستم در روستا زندگی می کنم چرا یارانه معشیتی من قطع شده این چه عدالتی است که پولدار ها یارانه بگیرند ولی یارانه امثال من که در روستا زندگی می کنیم قطع بشه!!
سلام آیا امکانش هست اعتراضی یارانه منجر به قطع شدنش بشه ؟ مخصوصا اونایی که دهک های بالا هستن و اعتراض میزنن
من ۱۶ میلیون بیمه بخاطر تصادف ماشین زده به کارتم و روزی که اعتراضی زدم فرداش یکی بهم گفت ممکنه با بررسی هاشون قطع کنند
سلام یارانه ما هم از خرداد ماه قطع شده چند بار هم پیگیری کردیم اما بی نتیجه بوده
سلام، بازنشسته نیروی های مسلح هستم که به دلیل ازدواج دخترم، اقدام به دریافت وام و قرض کرده و جهیزیه تهیه کرده ام که باعث بالارفتن تراکنش بانکی شده و یارانه بنده از اردیبهشت قطع شده و اعتراض هم نتیجه ای نداشته الان هم ماههاست دارم اقساط پرداخت میکنم.
بازنشسته آموزش و پرورش هستم ۸/۵۰۰/۰۰۰ حقوق میگیرم دو پسر بیکار دارم که ازدواج نکردند یکی از پسرها دیابت دارد مادرم ۷۸ ساله و برادرم ۵۲ ساله با من زندگی می کنند. ۴۰۵ مدل ۸۶ دارم، خانه ام یک و نیم طبقه است مغازه ی استیجاری دارم میلیون کرایه میدم حسابم با هزینه زندگی تداخل دارد یارانه ام از اردیبهشت قطع شده
نام:

source

توسط blogcheck