ظاهر موی سر نشانه سلامتی است؟ (خبرفوری)
ظاهر موی سر نشانه سلامتی است؟ (خبرفوری)«تابناک با تو» – برخی از مشکلات سلامتی هستند که پیش از وقوع هر علامت جدی، با هشدار‌هایی در ظاهرمان بروز پیدا می‌کنند؛ بنابراین لازم است که با دقت بیشتری به تغییرات ظاهری خود توجه کنیم تا این علائم هشدار مشخص شوند. این تغییرات ظاهری می‌تواند در پوست، ناخن و حتی مو‌ها بروز یابد.
این یک واقعیت است که تغییرات ناگهانی در مو‌ها مانند ریزش مو و یا نازک شدن مو‌ها هر کدام به نوعی گویای مشکلات بهداشتی قابل درمان هستند.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، می‌توانید شش وضعیت پزشکی جدی را از حالت مو‌های خود تشخیص دهید:
ظاهر موی سر نشانه سلامتی است؟ (خبرفوری)
_ کمبود پروتئین: پروتئین، جزو ضروری برای ساختن مو‌ها است؛ بنابراین اگر به مقدار کافی پروتئین مصرف نکنید متوجه ریزش و نازک شدن مو‌ها می‌شوید. افرادی که دارای مشکلات معده _ روده‌ای هستند و یا افرادی که جراحی “بای‌پس” معده را انجام داده‌اند، ممکن است دارای مشکلاتی در جذب پروتئین باشند. این مشکلات را پزشک می‌تواند درمان کند. اما این را هم بدانید که بیشتر نازک شدن موها، حتی در خانم‌ها، می‌تواند ارثی باشد.
_ شوره سر: وجود پوسته زرد و یا سفید در بین موهایتان و یا حتی ابروها، نشانه “درماتیت سبوره” (نوعی التهاب پوست است که اغلب مزمن و عودکننده است و بیشتر در پوست سر و صورت دیده می‌شود) است. شامپو‌های مخصوص شوره و کورتیزون‌های تجویزی توسط پزشک می‌تواند درمان کننده شوره سر باشد. شوره سر می‌تواند به علت مخمر و یا التهاب پوستی رخ دهد. شوره سر، معمولا در زمستان بدتر می‌شود.
_ استرس: هر کسی می‌داند که استرس، مو‌های سر را خاکستری می‌کند. استرس با ایجاد التهاب، سبب از کار افتادن سلول‌های تولید کننده رنگدانه می‌شود.
_ سندرم کوشینگ: مو‌های شکننده نشانه‌ای از ابتلا به سندرم کوشینگ است. این سندرم در اثر افزایش ترشح هورمون کورتیزول از غده فوق کلیوی رخ می‌دهد و علائمی مانند افزایش فشارخون، خستگی و کمردرد را به همراه دارد. برای برخی افراد درمان این سندرم نیاز به جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی دارد.
_ بیماری تیروئید: افرادی که دچار کم‌کاری تیروئید می‌شوند، ممکن است متوجه افزایش ریزش مو‌ها و تغییر در ظاهر آن‌ها شوند. کم کاری تیروئید به معنای آن است که غده تیروئید شما به درستی کار نمی‌کند و این اختلال می‌تواند منجر به خستگی، عدم تحمل سرما، درد مفاصل، درد عضلانی، چهره پف کرده و افزایش وزن شود.
ظاهر موی سر نشانه سلامتی است؟ (خبرفوری)
_ کم خونی: اگر شما به طور ناگهانی متوجه ریزش موی سر خود شده‌اید، این می‌تواند نشانه کم‌خونی فقر آهن باشد. یک آزمایش خون می‌تواند سطح آهن در خون شما را مشخص کند. افرادی که گیاه خوار هستند و یا زنانی که دوره‌های سنگین قاعدگی را دارند، بیشتر به این عارضه مبتلا می‌شوند. مکمل‌های آهن و تغییر در رژیم غذایی با مصرف خوراکی‌های غنی از آهن این نوع ریزش مو را کنترل می‌کند. ریزش مو همچنین به طور موقت می‌تواند به تغییرات ناگهانی در سطح استروژن بعد از بارداری و یا بعد از توقف مصرف قرص‌های ضد بارداری رخ دهد.
منبع: خبرفوری

source

توسط blogcheck